Buğday ve Arpa Hasadında Biçerdöver Kontrolleri Tamamlandı


torbalida-bicerdover-kontrolleri-devam-ediyor-IHA-20130612AW000359-2-t

 

 
Biçerdöverle yapılan hasatlarda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı 56 teknik eleman hasat zamanı boyunca denetleme yapıyor. Buğday Arpa ve mısırda yapılan denetlemelerde, biçerdöverlerin dane döküp dökmediği belirli yöntemlerle kontrol ediliyor. Önlem almayanlar ve kurallara uymayanlar ile ilgili ise cezai işlemler uygulanıyor.

 

 

İzmir il ve ilçelerinde biçerdöverle hasadın başlamasıyla birlikte kontrollere de başlayan teknik elemanlar biçerdöverlerin hızından, hasat zamanına kadar birçok konuda değerlendirmeler yaparak hasat sırasında kayıpların %0’a inmesi için tarlaları kontrol ediyor. Sezon öncesinde yapılan eğitim çalışmalarıyla operatörlere ve çiftçilere dane kaybını önlemek için alınacak önlemler anlatılırken aynı zamanda tarlaların sözleşmeli olarak biçtirilmesi öneriliyor. Valilikçe tespit edilen %2’nin üstünde dane kaybı tespit edildiğinde ise cezai işlemler uygulanıyor.

 

 

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal; “Buğday, arpa ve mısır tarlalarında yaptığımız denetimler, milli servetimizi korumaya yöneliktir. Modern tarım alet ve makinalarının kullanımında ayarların doğru yapılması halinde dane kaybı Sıfıra kadar indirilebilir. Bu ürünler insan ve hayvan beslenmesinde büyük öneme sahip. Biçerdöverle hasatta dikkatli ve özenli hareket edilmezse kayıplar çok fazla olacaktır. Bu yüzden Müdürlüğümüze bağlı 56 teknik eleman hasat sırasında tarlaları ziyaret ederek dane kayıplarını inceliyor. Çalışan biçerdöverlerin ve operatörlerinin belgelerini kontrol ediyor.” dedi. Üreticilerin hasat sırasında tarlalarının başında olmasının da önemini vurgulayan Güldal, biçerdöverin hızının gerekenden fazla artırılmasının bile dane kayıplarında ciddi artışlara sebep olacağına işaret etti.

 

 

İzmir’de 70 bin dekar arpa 250 bin dekar buğday hasadının tamamlandığını vurgulayan Güldal, “Bu alanlarda yapılan kontrollerle yaklaşık 1 milyon 300 bin TL’nin bu yıl ekonomiye kazandırıldığını tahmin ediyoruz” diye konuştu.


Yazan - 1 Eylül 2015. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x