Buğdayda Büyük Tehlike


Rüzgârla hızla yayılan bir mantar türü küresel buğday üretimini tehdit ediyor.

Buğday üretimi tehlikeye sokan bu yeni mantar türünün milyonlarca insanı açlığa sürükleyebileceği belirtiliyor.   Tarım ürünlerine zarar veren hastalıklarla mücadelede sağlanan büyük başarılar üzerine kaynakların bir bölümü başka alanlara kaydırıldı. Ancak büyük başarıların ardından rehavetle birlikte geri gelen hastalıklardan biri de buğdayda kara pas olarak bilinen gövde mantarı oldu.

Son olarak 35 yıl önce Avustralya’da görülen bu mantarın kökünün kazındığı düşünülürken hastalık Uganda’da başgösterip hızla yayılmaya başladı.   Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO, Afrika, Ortadoğu ve Asya’da toplam 29 ülkede, dünya buğday üretiminin üçte birine denk gelen ürünün, Ug 99 mantarından etkilendiğini ya da risk altında olduğunu bildiriyor.

Rüzgarla hızla yayılan mantarın grip virusü gibi sürekli evrim geçirdiği ve dünyadaki buğday türlerinin bu salgına karşı savunmasız olduğuna dikkat çekiliyor.   Büyük kayıplara yol açan salgının küresel boyuta ulaşması halinde son dönemde hasattaki azalma yüzünden yükselişe geçen buğday fiyatlarını daha da artıracağı belirtiliyor.   Fiyatlardaki artışın gıda güvenliğini azalttığını vurgulayan gözlemciler gıdanın etkili bir koz haline geldiğine ve tarımsal üretimi güçlü olan ülkelerin küçük bir hareketinin bütün ülkeleri etkilediğine vurgu yapıyorlar.

Hastalık yüzünden milyonlarca insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken uzmanlar derhal harekete geçilerek tedbir alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.


14 Mayıs 2012. 16:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x