Buğdayda  Sarı Pas Hastalığına Dikkat


Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan arazi çalışmaları ve sürveylerde, Bolu İli hububat üretim alanlarında buğdayda “Sarı pas hastalığı” görülmüştür.

Konu hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Sarı pas hastalığının erken dönemde alt yapraklardaki belirtileri her yıl görülebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, iklim koşullarının dikkate alınarak (%90 nem ve 15-20 °C sıcaklık) hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlemesinin ve üst yaprakların özellikle de bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasının engellenmesidir.

Sarı pas; en erken görülen pas türüdür. Genellikle yapraklarda görülse de, sap ve başaklarda da zaman zaman görülebilmektedir. Yaprakların üst yüzeyinde makine dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller oluşmaktadır.

Belirtilerin görüldüğü tarlalarda ilaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimize müracaatları gerekmektedir. İklim koşulları hastalık için uygun gidiyorsa ve salgın durumu varsa, kullanılacak ilacın etki süresine göre ilaçlama tekrarlanabilmektedir.

Bu nedenle üreticilerimizin verim kaybı yaşamamaları için ivedilikle yeşil aksam ilaçlaması yapmaları gerekmektedir” dedi.

Hasada 1 ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır. Ayrıntılı bilgi için Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 


Yazan - 24 Nisan 2018. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x