Buğdayda Septorya Hastalığına Dikkat


Buğdayda Septorya Hastalıklarına Dikkat.facebook

 

 

BOLU- İ2016 yılı ilkbahar döneminde iklim şartlarının hububat üretim alanlarında buğdayda septorya (yaprak leke hastalığı ) için uygun olması, nedeniyle  özellikle  hastalığa duyarlı (İridyum, Golya vb.) çeşitlerde hastalık görülmektedir.

 

Bu durumda iklim koşullarının Septorya hastalığının gelişmesine uygun gitmesi durumunda hastalığın yayılması hızlanarak devam edecektir. İl Müdürlüğü tarafından her gün arazi çalışmaları ve sürveylerle hastalık takip edilmektedir.

 

 

Verim kaybı yaşamak istemeyen üreticilerin en kısa sürede hastalık olan arazilerinde ilaçlı mücadele yapmaları gereklidir.

 

 

İklim koşullarının hastalık için uygun gitmesi ve salgın durumunun olması, kullanılacak ilacın etki süresine göre, ilaçlamaların tekrarlanmasını gerekli kılmaktadır. Hasada 1 ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır.

 
İlaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaatları gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 


Yazan - 8 Nisan 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x