Konya buğdayının kalite problemi


2011-2012 buğday üretim sezonu toprak hazırlığı ile başladı. Ülkemiz buğday üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Konya’da, buğday üretiminde kalitenin arttırılması ile ilgili çalışmalara konunun bütün paydaşlarının katılımı ile Konya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapılan toplantı ile buğdayda kalite sorunu masaya yatırıldı.

Toplantıya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, S.Ü. Ziraat Fakültesi, KOP idaresi Başkanlığı, Konya Ticaret Borsası Başkanlığı, Orta Anadolu Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitisü Müdürlüğü, Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele İstasyon Müdürlüğü, Konya Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürlüğü, Meram, Karatay ve Selçuklu Ziraat Odaları, Un Sanayicileri Derneği, Hububat Konseyi Başkanlığı, Önder Çiftçi Derneği, TSÜAB, TODAB, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı ve T.K.K. Bölge Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Kalite probleminin nedenleri, problemin çözüm yolları, çiftçilerimizin olaya bakış açıları, çözüm için yapılabilecek çalışmalar temsilciler tarafından ortaya konuldu. Toplantı neticesinde bu konuda ivedilikle bir buğdayda kalite ile ilgili olarak çalışma konseyi kurulması, belirli aralıklarla toplanılarak konunun değerlendirilmesi, yol haritasının belirlenmesinin uygun olacağı, ilk etap da basın-yayın yoluyla çiftçilerin bilgilendirilmesi ve buğday yetiştiriciliğinde kalite için yapacakları çalışmalar konusunda uyarılmasına karar verildir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, hazırlıkları başlamış olan buğdayda kalitenin arttırılması amacıyla, çalışmaların görsel olarak anlatılması için 15 ilçede 25 farklı noktada demonstrasyon kurulmasının yerinde olduğu belirtildi. Ortak görüşte çiftçilerimizin bu konuda en kısa sürede eğitilmeleri ve bilinçlenmelerinin sağlanması gerektiği kararlaştırıldı.

DİĞER HABERLER
Bakan Çelik: Organik üretimle çayda kaliteyi yükseltmeyi hedefliyoruz

Katılımcılar başlayan yeni üretim sezonunun bereketli olmasını temenni ettiler.


30 Ekim 2011. 13:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x