4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü


535199_10150717336312137_554827136_9482543_118089258_n

 

 

14 maddede Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

 

Hayvanlar dünyamıza bizimle birlikte ev sahipliği yapan ve her geçen gün bizim yüzümüzden yaşama alanlarını kaybeden dostlarımız. Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü. Bu anlamlı günde, sizlere bir tek yorum bile

İnsanlık dünyaya egemen olan canlı türü olarak bugün gezegendeki tüm canlı türlerine hükmeden tek tür olma özelliğini koruyor. Bitki örtüsünü, doğal yaşam alanlarını, denizleri ve hatta gökyüzünü tam bir egemenlik altında yöneten insanlar, çağlar içerisinde bir çok canlı türünün yok olmasına sebep oldular. Ancak gezegendeki hayvan yaşamını güvence altına almak da yine insanlığın görevi. Bu noktada Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne sahip çıkmamız yeterli. Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü…

 1. Eşitlik

 

Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

 

 1. Saygı

 

Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

 

 1. Merhamet

 

Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

DİĞER HABERLER
Hayvanlarını küpeletmeyenlere teşvik yok ceza geliyor!

 

 1. Doğal yaşam

 

Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

 

 1. Uyum

 

Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

 

 1. Yaşama hakkı

 

İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

 

 1. Çalışma hakları

 

Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

 

 1. Sağlık

 

Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

 

 1. Beslenme

 

Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

 

 1. Onur

 

Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

DİĞER HABERLER
Hayvancılığımızda Kadınlarımız

 

 1. Ölüm

 

Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

 

 1. Soykırım

 

Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

 

 1. Medya ve sinema

 

Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

 

 1. Yasalar

 

Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

 


4 Ekim 2014. 11:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x