Bulancak Hayvan Barınağı Açılışı Yapıldı


Belediye, sokak hayvanları için bölgede ilk modern ilçe hayvan barınağını hizmete hazır hale getirdi.

 

Sokak Hayvanları Barınağı ve Rehabilite Merkezi, hizmete açıldı. Açılışa, Vali Yardımcısı Ahmet YILMAZ, Piraziz Kaymakamı Bulancak Kaymakam Vekili Hüseyin ÇAM, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet EMÜR, Piraziz Belediye Başkanı Cafer MAVİ, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Hamit KARAOĞLANOĞLU, Demokrat Parti İlçe Başkanı Osman KIROĞLU, Bulancak Ticaret Odası Başkanı Ali FATOĞLU,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Muhammet ANGIN, Müdür Yardımcısı Adnan TEMÜR, Bakanlık Müşaviri Ali HIDIR, İl Hayvan Sağlığı Şb. Müdürü Cengiz TAŞ, İlçe Müftüsü Şaban SADAN, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan KARAKAYA, Giresun Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ayten KARAŞİN, Başkan Yardımcısı Binnur KILIÇ, İlçemizde görev yapan Daire amirleri, okul ve şube müdürleri, İl ve İlçe Basın Mensupları ile çok sayıda Muhtar ve vatandaş katıldı.

 

Başıboş Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. 2 dönüm arazi üzerine yapılan ve yaklaşık 60 hayvan kapasiteli Hayvan Barınağında şu anda 40 adet hayvan bulunmaktadır.   Belediye Veterinerinin verdiği bilgiye göre barınakta; iç ve dış parazit uygulaması, kuduz aşısı, kısırlaştırma, tedavi ve sahiplendirme uygulaması yapılmaktadır. Barınak bünyesinde 1 Veteriner Hekim, 1 hayvan yakalama timi ve 3 adet personel görev almaktadır. Ayrıca, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesinden görevli Veteriner Hekimlerce barınağa, teknik ve sağlık desteği verilmektedir. Aşılanan ve kısırlaştırılan hayvanlara plastik kulak küpesi takılarak sahiplendirilmekte veya ilk alındıkları ortama bırakılmaktadır.   Açılışta bir konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Kadir AYDIN; “ Sayın Vali Yardımcımız, Daire Müdürlerimiz, İlçemizin güzide temsilcileri, sevgili hayvan sever arkadaşlarımız hayvan dostları, öncelikle hoş geldiniz. Belediyeler yerel idare olarak bulundukları belde ve bölgenin bütün ihtiyaçlarında imzaları olan, problemlerini gidermekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlardır. Bizim bir kente bakış açımız, bir insanın ihtiyacı gibi olduğunu düşünüyoruz. Nasıl ki bir insanın yemek yemeye, dinlenmeye, ibadet etmeye, alış veriş etmeye, uyumaya, yıkanmaya, hayvan bakmaya, hayvan sevgisini yaşatmaya, bütün bu ihtiyaçları bir şehirde rahat bir şekilde karşılayabiliyorsanız orası gerçek anlamda bir şehir demektir. Yaşadığımız toplumu meydana getiren unsurlar sadece insanlardan ibaret değil. Çevreden ibaret, canlılardan ibaret. Özellikle insanlarla iç içe olan hayvanlarla ilgili zaman zaman şehirli olmanın getirdiği sıkıntıları yaşıyoruz. Özellikle köylerde sahiplenilen köpek hayvanları kış mevsimi geldiğinde, köyler terk edilince bu hayvanlar başka bir yere getirilip terk ediliyor. Zaman zaman kendi bünyemizde olan hayvanları rehabilite etmek için böyle bir adımı attık. Bazen şöyle olumsuz bir fotoğrafla karşılaşıyoruz. Başka bölgeden insanlar, başka bölgeden idarelerin bu hayvanları toplayıp bölgemize getirdiklerini görüyoruz. Bu hepimizi üzen bir durumdur.  Sınırlar insanlar için geçerlidir, hayvanlar için sınır yoktur. Bütün coğrafya onların emrindedir. Biz hem kendi bölgemizdeki hayvanların sağlığını ve sağlıklı bir ortamda yaşamasını, hem kendi bölgemizde yaşayan insanların sağlığını düşündüğümüz için böyle bir çalışma yaptık. Belki standartlar ölçüsünde yeterli değildir. Belki eksiklerimiz vardır ama iyi niyetimiz eksikliklerimizi kapatır diye düşünüyorum. Ben emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Burada görev alan başta veteriner hanım olmak üzere tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sizlere de katılımlarınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Diğer Haberler:
"LE HAMSİ" FRANSIZLARIN GÖZDE GIDASI OLDU

 

Açılış törenine katılan ve söz alan Vali Yardımcısı Ahmet YILMAZ ve Piraziz Kaymakamı, Bulancak Kaymakam Vekili Hüseyin ÇAM da konuşmalarında; Belediyemizin bölgede ilçe ölçeğinde ilk ve modern bir hayvan barınağı yapmasından dolayı başta Başkan AYDIN olmak üzere tüm çalışma ekibini kutlayarak hayırlı olsun dediler.

 

Konuşmaların sonunda, Giresun Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ayten KARAŞİN, Belediye Başkanı AV. Kadir AYDIN’a “ Karadeniz Bölgesinde İlçe bazında bir ilke imza atarak hayvan barınağı ve rehabilitasyon merkezi kurarak, yapmış olduğunuz hizmetten dolayı teşekkür ederim.” diyerek, Başkan AYDIN ve Vali Yardımcısı Ahmet YILMAZ’a birer plaket takdim etti.

 

Plaket takdiminden sonra açılış kurdelesini, Vali Yardımcısı YILMAZ, Başkan AYDIN, Kaymakam ÇAM ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı KARAŞİN birlikte kestiler.


6 Haziran 2012. 16:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x