Büyük acının 12.yılı törenlerle anılıyor


17 Ağustos 201117 Ağustos’un 12.Yılında depremde yakınlarını, arkadaşlarını, sevdiklerini kaybeden yüzlerce kişi o acıyı tekrar yaşadı.MARMARA Depremi’nde hayatını kaybedenler için Yalova’da düzenlenen anma töreninde gözyaşları sel oldu.

17 Ağustos Parkı içindeki deprem anıtında düzenlenen anma törenine Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Belediye Başkanı Bağımsız Yakup Koçal, ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bine yakın vatandaş katıldı. Programda Başkan Yakup Koçal ve Ak Parti Yalova milletvekili Temel Coşkun helva dağıttı. Anıtta ise yakınlarını kaybedenler dualar okudu. Büyük felakette hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklara gözyaşları içinde çiçek koyan Yalovalılar, deprem döneminde çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Anma programında İl Müftülüğü görevlileri de Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu. 

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER BÖYLE ANILDI / WEB TV

Bu arada, vatandaşların anıtı dolaştığı sırada kadınlar arasında tartışma çıktı. Aralarında borç alacak anlaşmazlığı nedeniyle başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Kadınlar arasındaki kavgayı polis güçlükle ayırdı. Anma törenine katılanlar, böyle bir gecede çıkan kavgadan üzüntü duydukları dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN DEPREM UYARISI: DAHA HIZLI HAREKET EDİLMELİ    

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, depreme hazırlıklı bir ülke haline gelebilmek için “daha hızlı hareket edilmesi” gerektiğini hatırlatarak hazırlanan “Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı”nın bu bakımdan önemli bir belge olduğunu belirtti.

DİĞER HABERLER
Deneme Amaçlı Lavanta Fidesi Dağıtıldı

Cumhurbaşkanı Gül, Marmara Depremi’nin 12. yılı dolayısıyla yayınladığı mesajda, yaşanan felaketlerden ders çıkarmak, Türkiye’nin aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunduğu gerçeğini göz önünde tutarak, yasal, idari ve uygulamaya dönük kararları ve önlemler almak gerektiğini ifade etti. Gül, şunları aktardı:

“Türkiye 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’yle, en büyük felaketlerden birini yaşadı. Büyük can kaybına, maddi-manevi yıkıma yol açan Marmara Depremi’nin etkileri uzun yıllar sürdü. Yaraların sarılması, hayatın normale dönmesi konusunda milletimiz ve devletimiz dayanışma içerisinde, olağanüstü bir gayret gösterdi. Aradan 12 yıl geçse de, acıların hâlâ taze olduğunu, kaybedilenlerin hiçbir zaman unutulmadığını bir kez daha ifade etmek isterim. Türkiye’nin bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını temenni ediyorum. Marmara Depreminde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diliyor ve acılarını paylaşıyorum.”

17 AĞUSTOS’UN 12. YILINDA YALOVA’DA DUYGU VE İSYAN BİRARADA

17 Ağustos’un 12.Yılında depremde yakınlarını, arkadaşlarını, sevdiklerini kaybeden yüzlerce Yalovalı deprem anıtında sabahladı.

17 Ağustos Körfez Depremi’nin 12. yılında saatler gece 3.02’yi gösterdiğinde deprem anıtının çevresini dolduran vatandaşlar sessizliğe büründü. Yakınlarını kaybedenler ya da turist olarak geldikleri halde Yalovalıların acılarına ortak olmak isteyen vatandaşların büyük bölümü, anma sırasında gözyaşlarını tutamadı. Bu yıl Ramazan ayına rastlayan etkinlikte duygu selinin yanısıra protestolar da yaşandı.

DİĞER HABERLER
Tarihi bostan için flaş karar

Gazipaşa Caddesi’nden Deprem Anıtı’na meşalelerle yürüyen Yalova Motorize Afet Timi, Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri ve Yalova Çevre Platformu Üyeleri, Yalova’da kurulacak olan Kömür Yakıtlı Termik Santral ve Vopak Kimyasal depolama tesislerini protesto etti.

Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) ise Deprem Anıtı’nda sonlandırdığı yürüyüşte “Orada Kimse Var Mı? MAG İşte Burada” diye bağırarak, Yalovalıları MAG üyesi olmaya davet ettiler.

Deprem Anıtı’nı ziyaret ederek 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında çekilen fotoğrafların bulunduğu sergiyi gezen Yalovalılar, saatler 3.02’yi gösterdiğinde depremde hayatını kaybeden yakınlarının isimlerinin yer aldığı lunduğu Deprem Anıtı’ndaki kaideye çiçek bıraktılar. Anıt’taki anma toplantısı okunan duaların ardından sona erdi. ajanslar

 


17 Ağustos 2011. 11:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x