Büyükbaş ithalatında küpe krizi


İthal hayvan sahtekarlığı Macaristan’dan ithalatın durmasına neden oldu

Türkiye, Macaristan’dan ithal edilen büyükbaş hayvanların alımını yasaklayınca Macaristan Kalkınma Bakanlığı harekete geçti.

Anadolu Ajansı haberine göre,bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Macar büyükbaş hayvanlarının alımını yasakladığını, Macaristan’dan Türkiye’ye büyükbaş hayvan ihracatı yapan bazı firmaların büyükbaş hayvanlarının kulaklarındaki küpeleri değiştirerek Slovak ya da Rumen menşeli büyükbaş hayvan sattığını tespit ettiklerini bildirdi.

Bakanlık, Türkiye’den kendilerine konuyla ilgili resmi bir bilgi gelmediğini, ancak suçluların yakalanması için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Macaristan’ın en önemli günlük gazetelerinden biri olan Magyar Nemzet’te konuyla ilgili bugün yayımlanan haberde, Türk yetkililerin Macaristan’dan ithal edilen büyükbaş hayvanların gerçek menşeinin Macaristan olmadığını defalarca tespit ettiğini, alınan önlemlere rağmen yolsuzluğun önüne geçilemediğini, bu nedenle Macaristan’dan büyükbaş hayvan ithalini şimdilik durdurduğunu yazdı.

Macaristan Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Fadıl Başar, Macaristan’da büyükbaş hayvan alımı yapan Türk şirketi sahiplerinin yolsuzluk yaparak işini başarıyla yapan diğer Türk işadamlarına engel olduğunu, yolsuzluk yapan bazı Türk vatandaşlarının Macaristan’da gözaltına alındığını söyledi.


Yazan - 7 Aralık 2011. Kategori BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x