Büyüklerin tekeli et fiyatını yükseltti


Bendevi Palandöken, et fiyatlarındaki artışın nedeninin ülke genelindeki kasapların azalması ve büyük marketlerin devreye girmesi olduğunu savundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et fiyatlarındaki artışın nedeninin ülke genelindeki kasapların azalması ve büyük marketlerin devreye girmesi olduğunu savundu ve ”küçükler yok olunca büyükler fiyatları yükseltiyor. Yani büyükler tekelleşmeye gidiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken yazılı açıklamasında, et fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi için acil önlem alınması gerektiğini belirtti.

Et fiyatlarının son aylarda daha da artmasının vatandaşları sıkıntıya soktuğunu ifade eden Palandöken, şunları kaydetti:

”Etteki bu aşırı fiyat artışı normal değil. Büyük et spekülatörleri fiyatları yüksek tutuyorlar. Bunun en büyük sebebi ise perakende yasasının çıkmamasıdır. Bununla birlikte acilen çiftçilerimizi destekleyecek yeni tedbirler alınmalı. En önemlisi Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerde çiftçilerimizin önü açılmalı. Köyde oturan çiftçiden şehir merkezinde dükkan ve daire ipoteği istenirse bu sıkıntının aşılması mümkün değil. Şu an başta et olmak üzere her alanda halkımız ihtiyaçlarını sadece vitrinlerde seyrederek gidermeye çalışıyor. Halkın biran önce tekelleşmeden kurtarılması için perakende yasası mutlaka zaman kaybedilmeden çıkarılmalı.”

Palandöken, açıklamasında ette yaşanan sıkıntının ileride daha da artmaması için dişi hayvan kesiminin yasaklanması gerektiğini de vurguladı.

DİĞER HABERLER
Rusya’da pizza teslimi için İHA kullanılmaya başladı

 


5 Eylül 2011. 14:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x