Buzağı beslemede ilk 45 gün neden önemlidir?


  


Mücahit ALTUNTAŞ

 Zir. Müh. Zooteknist 


 

Buzağı beslemede ilk 45 gün uygulanan besleme buzağının ileriki dönemlerde verim performansını(süt verimi, besi performansı, döl verimi) büyük ölçüde etkiler yani ilk 45 gün doğru beslenen buzağılar kötü ve yanlış beslenen buzağılara kıyasla ileriki dönemlerde daha sağlıklı ve verim performansı yönünden daha iyi bireyler olduğu gözleniyor.

Doğru besleme kriterleri nelerdir?

Yeni doğan buzağıya yapılacak besleme uygulamalarında iki ana unsur vardır bunlardan ilki doğumdan sonra 1 saat içinde ağız sütü vermek çünkü buzağı yaşamı boyunca ihtiyaç duyacağı bağışıklığı ağız sütünden karşılayacak ve 1-3 gün arası günlük 4 litre ağız sütü verilmelidir. 3 günden itibaren kademeli olarak normal süte geçilmeli 3-7 günler günlük 6 litre  ve önünde daima temiz su bulundurulmalıdır. İkinci unsur ise Rumen (işkembe)  gelişimini sağlamaktır. Rumen gelişimini hedeflenen düzeyde  olması için ise; iki ile beşinci haftalar arası günlük 8 litre süt ve bir miktar buzağı başlangıç yemi ve temiz su buzağının önünde hazır bulunmalı, 6 ve 7. haftalarda ise 4 litre süt bir miktar buzağı başlangıç yemi ve temiz su buzağının önünde bulunmalı. Rumen’in gelişimi için buzağı başlangıç yemine 3 cm civarında parçalanmış saman karıştırmak gelişime önemli katkı sağlayacaktır.

Neden ilk 45 gün ?

Çünkü buzağılarda verim performansı %20 genetik %20 çevre şartları %60 beslenmeye bağlıdır. Buzağılarda genetik ilerleme (gelişim) 45. günde tamamlanır bu nedenle ilk 45 gün buzağıları yukarıdaki kriterlere uygun beslersek genetik fonksiyonlarından tam performans almış oluruz. Bu nedenle ilk 45 gün buzağı besleme için çok önemlidir.


Yazan - 16 Aralık 2018. Kategori MANŞET, BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x