Çadırda üşüyen yürekleri hayırseverler ısıtıyor


20161030_2_19849373_15532591_web

 

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak İzmir’e gelen ve derme çatma çadırlarda barınan Suriyeli sığınmacılar, soğuk kış öncesi hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunuyor.

 

 

İZMİR (AA) – İzmir’de, kurdukları derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli sığınmacıların yüreğini, yaklaşan kış öncesi hayırseverlerin yardımları ısıtıyor.

 

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bazısı İzmir Doğanlar Mahallesi’nde, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşıyor. Uç uca bağladıkları naylon ve bezlerden oluşturdukları çadırlarda barınan sığınmacılar, hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunuyor.

 

 

Çalışma umuduyla geldikleri kentte şimdilik yardımlarla ayakta durabilen Suriyeli babalar ise bir an önce iş bulup aileleriyle yaşayacakları ev kiralamak istiyor.

 

 

Suriyeli Hüseyin Cumhar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep’e yönelik saldırıların artması üzerine bir yıl önce ailesi ve yakınlarıyla Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine geldiklerini söyledi.

 

 

Türkiye’nin, Suriyeliler için güvenli bir liman olduğunu anlatan Cumhar, şöyle konuştu:

“Ailemi kurtarmak için kaçmaktan başka bir şansımız yoktu. Bir süre Şanlıurfa’da kaldıktan sonra iş bulmak amacıyla İzmir’e geldik. Şu anda çadırda yaşıyoruz ama iş bulabilirsem ev kiralamayı düşünüyoruz. Hayırseverlerin yardımları sayesinde ayaktayız, kış öncesi endişeliyiz fakat Türk halkının desteği vücudumuz kadar yüreğimizi de ısıtıyor.”
“Çocukların yüzünü güldürmeye çalışıyoruz”

 

 

Hasan Kuri de Türk insanının kendilerine çok yardımcı olduğunu vurguladı.

 

 

Çalışıp Türk ekonomisine katkı sağlamak istediklerini kaydeden Kuri, “İş bulma noktasında yardım bekliyoruz. Bize para kazanmamız için fırsat tanısalar çocuklarımızın rızkını kazanırız. İnşallah bize yardımcı olurlar.” dedi.

 

 

“Umut Sende İzmir” grubu kurucularından Arzu Ünsal ise hayırseverlerin desteğiyle topladıkları malzemeleri zor şartlarda olan Suriyeli ailelere ulaştırdıkları belirtti.

 

 

İmkanları ölçüsünde yardım etmeye çalıştıklarını aktaran Ünsan, “Havalar soğudu biz de ihtiyaç sahiplerine battaniye, mont, yorgan veriyoruz. Çocukların yüzlerini güldürmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Yazan - 30 Ekim 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x