Çağlayan ” Dünya’nın Etrafında 50 Tur Atarak İhracata 50 Milyar Dolar Ekledik


unnamed (1)

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 13,8 milyar dolarlık ihracatla, Kasım ayında Cumhuriyet tarihinin en çok ihracat yapılan ayı olarak rekor kırıldığını belirterek, “Dünyanın etrafında 50 tur arttım, ihracat rakamının üzerine 4 yılda 50 milyar dolar koydum” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yönetim kurulu ve Dış Ticaret Uluslararası İşbirliği Özel İhtisas Komisyonu üyeleriyle birlikte Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı makamında ziyaret etti.  Dış ticaret verilerini değerlendiren Çağlayan, ihracattaki başarıların tesadüfen elde edilmediğini, bakan olduğundan bu yana 2 milyon kilometre yol yaptığını söyledi.

 

“BULDOZERLE YOL AÇIYORUM” 

İhracatta kırılan rekorun özel sektörün başarısı olduğunun altını çizen Bakan Çağlayan, “Türk özel sektörü çalışıyor, üretiyor ve ihraç ediyor. Ben de bakan olarak buldozerle yol açıyorum, ülke ülke dolaşarak pazarımızı genişletiyorum” dedi.

 

“ANKARA’YA HİZMET ETMEK BOYNUMUN BORCU” 

Bakan Çağlayan, Ankara Sanayi Odası Başkanlığı görevinden sonra Ankara milletvekili olarak seçildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

 

“Halen Mersin Milletvekili olarak Mersin’i temsil ediyor olsam da bir yanımla Ankaralıyım. Babam ve annemin mezarları burada, ben de ölürsem Ankara’ya defnedileceğim. Ankara’ya 7 yaşında geldim ve 48 yıldır da Ankaralıyım. Ankara’ya hizmet etmek benim boynumun borcu”

-FUAR DÜZENLEYEN ODA- 

 ATO Başkanı Salih Bezci de yaptığı konuşmada, Ankara’nın bir marka şehir olabilmesi için yürüttükleri çalışmaları anlattı. ATO’nun yaptığı kongre ve sergi sarayının ardından şehre bir fuar alanı kazandırmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Borsası, Ankara İl Özel İdaresi, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Akyurt Belediyesi ile olarak ortak şirket kurduklarını bildiren Bezci, fuar alanın mimari projelerini Bakan Çağlayan’a sundu.

Hükümetin 2023 için koyduğu ihracat hedefine ulaşmak için Ankaralı tüccarlar olarak çalışmak istediklerinin altını çizen Bezci, “Ürünlerin pazarlanması için fuarlar çok önemli alanlardır. ATO olarak uluslararası fuarlar düzenleyen bir oda olmak ve ilimize hizmet etmek istiyoruz” dedi.

 

ATO olarak uluslararası fuar düzenlemeye yetkili oda olabilmek için başvuruda bulunduklarını aktaran Bezci, “2010/5 sayılı ‘Yurt dışında fuar düzenlenmesine ve değerlendirilmesine ilişkin tebliğ’ ile İstanbul Ticaret Odası’na uluslar arası fuar düzenleme yetkisi verilmiş. Biz de ATO olarak aynı yetkiyi alarak şehrimizde uluslar arası fuarlara ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

Bezci, Bakan Çağlayan’ın Ankara’dan siyasete giren bir işadamı olduğunu hatırlatarak, Ankara konusunda yapılacak tüm çalışmalar için Bakan Çağlayan’dan destek istedi.

 


Yazan - 7 Aralık 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x