Çağlayan ‘”Mısır İle Serbest Ticaret Anlaşması’nı” geliştireceğiz


Başbakan Erdoğan’ın ziyareti sırasında Türk-Mısır İş Zirvesi’nde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır ile Türkiye arasında, halen yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması’na tarım ürünleri ile ilgili maddenin de konulacağını ve işbirliğinin geliştirileceğini söyledi.

 

Devrim esnasında Mısır’daki yatırımlarını taşımayan Türk işadamlarına teşekkür eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk-Mısır İş Zirvesi’nin her iki ülkenin iş adamlarına da moral ve cesaret verdiğinin altını çizdi.   Bakan Çağlayan, bu konu ile ilgili iki tarafın da incelemelerde bulunarak hangi konularda daha ileri adımlar atılabileceğini tespit ettiğini, geliştirilen maddelerin Türkiye-Mısır Serbest Ticaret Anlaşması’nda önümüzdeki yıl yer alacağını kaydetti.

 

Mısır ile Türkiye’nin özellikle müteahhitlik ve inşaat alanında üçüncü ülkelerde birlikte iş yapabileceğini ifade eden Bakan Çağlayan, “Bundan 9 yıl önce sadece 535 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, bugün 5 milyar dolar sınırını geçti. Başbakanımızın bize hedef gösterdiği 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için birlikte çalışacağız” dedi.

 

Mısır’da 200 kadar iş adamının 1.5 milyar dolarlık yatırımı bulunduğunu vurgulayan Bakan Çağlayan, devrim sırasında Türk iş adamlarının Mısır’ı terk etmediğini, aksine devrim sonrası yatırımlarını arttırdıklarını bildirdi.

 


Yazan - 18 Kasım 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x