Çanakkale Savaşlarının 99.yılı…..


unnamed

 

 9.Çanakkale Savaşları Resim Yarışması Sergisi…

 

 

 

                                    Halim UTLU

 

Avusturalya Sidney Gelibolu Memorial Derneği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) işbirliği ve Avustralya Hükümetinin desteği ile düzenlenmekte olan, para ödüllü Çanakkale Resim Yarışması sergisinin 9.uncusu, Avusturalya’nın  yeni Ankara Büyükelçisi James Larsen’in ev sahipliğinde, TBMM Mustafa Necati Kültürevi’nde törenle açıldı.

 

           Çanakkale Savaşlarının 99.yılı

 

Dünya’da derin izler bırakan Çanakkale Savaşlarının 99.yılı ve yaklaşmakta olan 2015 Anzak Günü 100. Yılı törenleri projesinin bir önceki etkinliği olan 9.sergiye,Finlandiya,Yeni Zelanda, Şili,Hırvatistan,Azarbaycan büyükelçileri,İtalyan ve G.Afrika askeri ataşeleri ve Sidney Gelibolu Memorial Derneği Başkanı John Brogan ve Türkiye Temsilcisi Niyazi Adalı, TBMM Avustralya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ziyaeddin Akbulut ile  çok sayıda davetli katıldı.

 

          2015’de çok değişik etkinlikler planlanıyor

 

Sergi açılışında konuşan Avusturalya Büyükelçisi James Larsen, bir zamanlar düşman olarak çarpışan 2 ülkenin, şimdi dost olduğunu, resim yarışmasıyla 100 yıl önce gösterilen cesaretin tekrar hatırlandığını ve 9 yıldır süren yarışmanın, 2015’te sona ereceğini belirtirken, Sidney Gelibolu Memorial Derneği Başkanı John  Brogan da,geçmişte yaşananları özetledi ve dernek çalışmaları hakkında bilgi vererek,100. yılda çok değişik etkinlikler planlandığını ve daha önceki yarışma eserlerine de yer verileceği müjdesini verdi.

DİĞER HABERLER
Erdemli alev alev

 

Bu arada sergiye sonradan gelen Azarbaycan Büyükelçisi Faig Bağırov  ile yaptığımız kısa sohbette,Çanakkale Savaşlarında Azarbaycan Türklerinin,Anadolu Türkleri ile birlikte,Çanakkale’de omuz omuza,sırt sırta savaştığını ve binlerce şehir verdiklerini ve o günlerin acısını, hala yüreklerinde taşıdıklarını söyledi.

 

          1.lik ödülü Soykan’ın,Avusturalya B.Elçilik ödülü Garip’in

 

Para ödüllü yarışmada 1.lik ödülünü Gamze Soykan (12 bin TL),Ç.Kale Valilik ödülünü (Ahmet Türe (2 bin TL), Avusturalya Büyükelçilik ödülünü Rukiye Garip (2 bin TL),rektörlük ödülünü Uğur Avcı(2 bin TL) ve jüri özel  ödülünü de Fikret Sarıbıyık ve Hikmet İyidoğan kazandı.

 

Sergilenme ödülü kazanan isimler de şöyle;Aslı Yavuz,Abdullah Ersöyleyen,Burak Bilir,Beytül Özlüpınar,Emel Coşan,Erkin Keskin,G.İlker Başaran,Hasan Akdaş,Meral Soylu, Gökhan Karatepe,Merve Güder,Nebi Yavaşca,Neslihan Laçin,Oğuz Kaleli,Yavuz Ayhan. ve Ramazan Ilgaz.

 


24 Ekim 2014. 09:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x