Çanakkale Zaferini Bizlere Yaşatanları Rahmet ve Minnet İle Anıyoruz…


72339_619412804741523_35185075_n

 

Çanakkale Zaferi 98. yılında tüm yurtta kutlanıyor

 

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. Yıl Dönümü başta Çanakkale olmak üzere tüm yurtta  geniş kutlamalarla devam ediyor.

 

Ülke ve dünya ülke temsilcileri Çanakkale’de

 

Çanakkale zaferi ile ilgili mesajlarz yayınlandı. Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan mesajlarında Çanakkale Savaşı’nı istiklal mücadelesinin umut ışığı olarak değerlendirdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu da zaferin herkesi sorumluluğa çağırdığını söyledi.

 

ÇANAKKALE’DEKİ ATATÜRK ANITINA ÇELENK

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına Bakan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri çelenk koydu.

 

 

Bu sırada, Oruçreis Fırkateyni’nden 21 pare top atışı gerçekleştirildi.

 

4Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından heyet, alandan ayrıldı.

 

Öte yandan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri de anıta karanfil bırakıp, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu.

 

Cumhurbaşkanı Gül, “Zaferler milletimizin bağımsızlığını, onurunu, vatanını ve bayrağını korumak için neler yapabileceğini bütün cihana bir kez daha göstermiştir” dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise Çanakkale Zaferi’nin kahramanlarının bıraktıkları vatan ve bayrak sevgisinin, kardeşlik, dayanışma ve birlik ruhunun yaşatılmaya devam edeceğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, Mehmetçiklerimizin, “Çanakkale geçilmez” nidasıyla tarihe yeni bir yön tayin ettiğini söyledi. Başbakan, “Millet olarak bizler, bu mukaddes toprakları bize emanet eden, kanıyla, canıyla bu toprakları vatan kılan her bir şehidimizi daima minnet ve şükranla anacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98’inci yıl dönümünün, özgür olarak yaşanan bu topraklara çok kolay sahip olunmadığının göstergesi olduğunu vurguladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “Bu eşsiz başarıyı yeniden kutlayacağız, geçmişte yaşananları bitmiş ve zamanı geçmiş olarak gören milletler için tarihin tekerrür etmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Tarihini bilmeyen milletler, yönsüz, çaresiz, iştahsız, gıdası ve amaçsız kalmaya her zaman için mahkumdur” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise yayımladığı mesajda, “Bugün, Türk tarihinin her döneminde bizlere sonsuza kadar yaşayacağımız özgür ve bağımsız bir yurt armağan etmek amacıyla gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizi saygıyla andığımız gündür” ifadelerine yer verdi.

 

195440

 

“Çanakkale’yi anlamayan, Türkiye’yi asla anlayamaz”

 

Başbakan Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıl dönümünde şehitleri andı.

 

Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 98’inci yıldönümü etkinliklerinde milliyetçilik vurgusu yaptı.

 

Erdoğan şunları kaydetti:  “Çanakkale’yi anlayamayan Türkiye’yi asla anlayamaz. Çanakkale ruhunu anlayamayan, milleti de anlayamaz, milliyeti de anlayamaz, milliyetçiliği de anlayamaz. Çanakkale’deki dayanışmayı, Çanakkale’deki azmi, fedakarlığı anlayamayan bu ülkenin, bu milletin kardeşliğini de anlayamaz.   Biz millet olarak 18 Mart 1915’te Çanakkale’de adeta yeniden doğduk, tarih sahnesindeki yerimizi yeniden aldık. 98 yıl sonra bugünde, Çanakkale’den ilham alarak, millet ve milliyet şuurumuzu daha ileri taşıyacağız. Çanakkale’den, buradaki şehitlerimizden ilham alarak kardeşliğimizi daha da yüceltecek, daha ileri seviyelere taşıyacağız.”

 


Yazan - 18 Mart 2013. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x