Suriye’yle ekonomik ilişkiler geliştirilecek


fft99_mf6673984

Başbakan Yardımcısı Canikli, “Önümüzdeki günlerde Suriye’yle de ekonomik ilişkileri geliştirme imkanı olacak” açıklamasını yaptı.

 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Reuters’e röportaj verdi. Konuşmasında Suriye meselesine değinen Başbakan Yardımcısı Canikli, “Önümüzdeki günlerde Suriye’yle de ekonomik ilişkileri geliştirme imkanı olacak, bu ilişki Suriye halkı ve devleti ile olacak” dedi.

 

Bugün açıklanacak Fitch kararı öncesi herhangi bir not indirimi beklemediklerini çünkü bunu gerektirecek bir gelişme olmadığını anlatan Canikli, “Üçüncü çeyrek büyüme rakamları konusunda 15 Temmuz’dan kaynaklı geri çekilmeler olsa da bunu kısa sürede telafi edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Canikli’nin açıklamalarından satır başları…

 

– Türkiye-Rusya ekonomik restorasyon süreci beklenenden süratli olacak, finans da dahil bütün alanlarda ilişkimiz gelişecek.

– OVP’de bir revizyon düşünmüyoruz, yüzde 4.5’luk büyüme hedefimiz hala geçerli.

– Üçüncü çeyrek büyüme rakamları konusunda 15 Temmuz’dan kaynaklı geri çekilmeler olsa da bunu kısa sürede telafi edeceğiz.

– Zorlayıcı bir karar almadan bankaların mevduat faizlerindeki aşırı rekabetini önleyeceğiz, bankalarla konuşuyoruz.

– FETÖ soruşturması kapsamında el konulan şirketlerin mali yapısında el konulma nedeniyle bozulma olmaz, faaliyetlerinde sıkıntı yaşanmaz.

– Geçmişte FETÖ ile ilişkili kurumlara verilen krediler bankacılık sektörünü zora sokacak rakamlar değil.

– BDDK’daki 29 murakıbın görevden alınması, FETÖ’ye kaynak aktarmak amacıyla şirketlere baskı ve rakip görülen firmaların haksız şekilde üzerine gidilmesi iddialarıyla ilgili.

– Bank Asya’nın tasfiye sürecine girmesi, katılım bankacılığı sektöründe olumsuzluğa neden olmaz, piyasalar bunu satın almıştı.


Yazan - 19 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x