Çankırı’da Kura ile Tiftik Keçisi Dağıtıldı


image_4e16e6c1-54bc-4fbc-8a1a-f51b407d15e7

 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında koyun ve keçi yetiştiricilerine kura ile 24 adet Ankara Tiftik Keçisi ırkı teke dağıtımı yapıldı.

 

 

Yapraklı İlçesinde gerçekleştirilen programa Vali Vahdettin Özcan ve misafirleri Av. Mehmet Çakırca ile Av. Ahmet Taylan, Yapraklı Kaymakamı Yakup Ömeroğlu, Yapraklı Belediye Başkanı Ali Hasekioğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, Çankırı İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kamil Bilgi, Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır yaptığı konuşmada, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” ilimizde 2009 yılından beri uygulanmaktadır. Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine, yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanmaktadır. Projeden sürü büyüklüğü en az 100 baş olan, Koyun Keçi Yetiştirici Birliğine üye, Bakanlıkça tarımsal desteklemelerden men edilmemiş yetiştiriciler arasından komisyonun uygun gördükleri faydalandırılmaktadır.

 

 

Bu kapsamda 30 Temmuz 2015 tarihinde Bakanlığımızca proje kapsamında tahsis edilen 40.000 TL, İl Özel İdaresi katkısı 7.700 TL ve yetiştirici katkısı 10.000 TL ile birlikte toplamda 57.700 TL’ye, 52 adet yetiştiricimize 52 adet Akkaraman Irkı koç dağıtımı yapılmıştır.

 

 

Bakanlığımızdan sağlanan 10.000 TL ilave ödenek ve 3.000 TL de yetiştirici katkısı ile 12 yetiştiricimize dağıtımını yapacağımız 24 adet Ankara Tiftik Keçisi ırkı Teke alımı, Bakanlığımızca yürütülmekte olan “Halk Elinde Islah Projesi” kapsamındaki elit sürüde üretim yapan çiftçilerimizden alınmıştır. Böylelikle ilimizde tiftik keçisinin yaygınlaşması ve mevcut Ankara Tiftik Keçisi yetiştiriciliği yapmakta olan yetiştiricilerimize ait hayvanların ıslah ve verimliliğinin arttırılması amaçlanmıştır” dedi.

 

 

12 yetiştiriciye toplam 24 adet Ankara Tiftik Keçisi ırkı tekenin dağıtıldığı programda ilk kurayı Vali Vahdettin Özcan çekti.


Yazan - 1 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x