Çardakköy Modern Hayvancılık Yapacak


Modern koşullarda hayvan yetiştiriciliği için entegre tesis kurmayı planlayan Yenişehir`e bağlı Çardakköy sakinleri, köyü ziyarete gelen Başbakanlık Sosyometri Danışmanı Taha Gergerlioğlu`ndan destek istediler.

Kooperatifleşmenin hız kazandığı Yenişehir`de, çiftçinin gelirlerini artırmak amacıyla gerçekleştirdiği girişimler de artıyor. Çardakköy Kalkınma Kooperatifi üyeleri de, köylerine ziyarete gelen Başbakanlık Sosyometri Danışmanı M. Taha Gergerlioğlu`ndan, kurmayı planladıkları 480 kapasiteli hayvan barınağı için destek istediler.

Modern hayvancılığın ilk adımı olarak gördükleri toplu hayvan bakımı tesisini, kooperatif üyelerinin katılımıyla kurmayı amaçladıklarını belirten Köy Muhtarı Zekeriya Yamen, bu alanda verilen devlet desteklerinden yararlanmak istediklerini söyledi. Bu proje için kooperatif aracılığıyla devlet desteği aradıklarını ifade eden Yamen, 44 dönüm büyüklüğünde bir arazinin de hazır olduğunu anlattı.

Kooperatif çatısı altında toplanmanın yararlarının farkında olduklarını ve çiftçi kesimi olarak sorunlarının çözümü için önce kendilerinin harekete geçmesi gerektiğine inandıklarını vurgulayan Yamen, örnek bir projeye imza atmayı hedeflediklerini bildirdi. Kooperatif üyelerinin doğrudan toplu hayvan bakım tesisine üye olacaklarını dile getiren Yamen, `Öncelikle maliyetlerimiz azalacak. Hayvanların yem giderlerinden, veteriner ücretine kadar her aşamada giderler ortak olacak. Burada elde edilecek sütler, Yenişehir Süt Üreticileri Birliği`ne verilecek. Bunun yanında köy içindeki ahırlarda ikişer üçer hayvannın beslendiği ahırlara da gerek kalmayacak`dedi.

DİĞER HABERLER
Tavuk Sürülerine Aşı Uygulamanın Püf Noktaları

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna da, Tarım Bakanlığı`nın, kalkınma kooperatifleri aracılığıyla bu tür yatırımlara sıfır faizli, ilk iki yılı ödemesiz, 7 yılda ödemeli hayvancılık yatırım kredilerinin bulunduğunu anlattı. Tuna, köy kalkınma kooperatiflerine 10 milyon TL`ye kadar kredi alınabileceğini sözlerine ekledi.

Çardakköylülerin, ülke geneline bile örnek olabilecek projelerinin önemli olduğunu açıklayan Gergerlioğlu da, başvuru ve sonrasındaki işlemlerle ilgili olarak Ankara`da gerekli yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Başbakanlık Sosyometri Danışmanı Taha Gergerlioğlu`na kurmayı planladıkları 480 hayvan kapasiteli tesisten sözeden Çardakköy Muhtarı Zekeriya Yamen, projeye destek istediler.


11 Eylül 2010. 11:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ramazan bal
13 yıl önce

merhaba ben konya ılgında yüz baslık sut inekcilıgı yapacan ve benım bu prejeyı hazırlayonuzmu ve benım şirketin adına yapacqan benım temınatımda yetersız bana yardımcı olursanız sevınırım saygılar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x