Çek yasası karşılıksız çıktı! İki çekten biri ödenmiyor


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Çeke yeniden itibar kazandırılsın

‘Karşılıksız çekte hapis cezası kaldırılırsa ödenmeyen çek sayısı patlayacak’ isyanı gerçek oldu. Martta ödenmeyen çek sayısı 17 bin 228’le rekora ulaşıldı.TOBB Başkanı, “Çeke yeniden itibar kazandırılsın” dedi.

Ocak sonunda yürürlüğe giren ve çekte hapis cezasının kaldıran yasal düzenleme çekin itibarsızlaşmasına yol açtı ve çekler ödenmez hale geldi.

Merkez Bankası verilerine göre bu kuruma aktarılan ödenmemiş ve mahkemelik olan çek sayısı bu yılın mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 354 artış oldu. Karşılıksız çekle ilgili mahkeme kararı 2011’de 3 bin 793 iken, 2012 yılının mart ayında 17 bin 228’e yükselerek rekor sayıya yükseldi.

3 AYDA YÜZDE 63 ARTTI

Karşılıksız Çek sayısındaki artış bu yılın ilk 3 ayında da rekor seviyeye yükseldi. Geçen yılın ilk 3 ayında 14 bin 349 olan mahkemeye intikal eden karşılıksız çekte sayısı bu yılın ilk 3 ayında yüzde 63’lük artışla 23 bin 407’ye çıktı. Çek yasası ile ilgili tartışmalar, bir dönem kamuoyuna damgasını vurmuş, çek yasası Meclis’te kabul edildikten sonra iş dünyasında gelen ‘karşılıksız çek sayısı patlayacak’ tepkisi de Merkez Bankası’nın son rakamlarıyla doğrulanmış oldu.

DİĞER HABERLER
24.Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı

Bugün Gazetesi ocak ayında yaptığı haberlerle konuya dikkat çekmiş, kamuoyunun ‘çekte hapis cezası kalkmasın’ tepkisini gündeme getirmişti.

2 ÇEKTEN BİRİ ÖDENMİYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu, hapis cezasının kaldırımasının ardından sistemin kurulmaması nedeniyle çekin itibarsızlığına dikkat çekerek şu görüşleri dile getirdi: * Çekte hapis cezasının kaldırılması doğruydu. Ancak çekin itibarının korunması gerekiyordu.

* Bir an önce çekte sorgulama sistemi hayata geçirilmeli.

*Ayrıca karşılıksız mahkeme sonrası çeklerin geri ödenme oranı ilk üç ayda yüzde 70’ten yüzde 50’ye geriledi.

Böylece her 2 çekten biri mahkeme kararına rağmen ödenmemiş oldu.

ESNAF BÜYÜK SIKINTI İÇİNDE

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, piyasada yaşanan ciddi para darlığı nedeniyle karşılıksız çek artışlarının doğal olduğunu belirtti. Palandöken, ” Şu an esnaf büyük sıkıntı içinde” diye konuştu.

Tabloda görüldüğü gibi 31 Ocak 2012’de Meclis’ten geçen çekte hapis cezasını kaldıran yasadan sonra Merkez Bankası verilerine göre, karşılıksız çek sayısında ilk patlama mart verilerine yansıdı.


11 Mayıs 2012. 16:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x