Çekirdeksiz Kuru Üzüm İhracatında Lider Ülkeyiz


DÜNYA ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM REKOLTESİ 1 MİLYON 206 BİN TON OLACAK

Türkiye’nin ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm de, 2012/13 sezonunda dünya geneli rekoltede büyük bir değişim beklenmiyor. 2011/12 sezonunda 1 milyon 180 bin ton olan dünya çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin yeni sezonda yüzde 2’lik artışla 1 milyon 206 bin ton’a çıkması bekleniyor.

 

Dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ve pazarlaması konusunda görüş alışverişinde bulunulması amacıyla her yıl toplanan ve dünya çekirdeksiz kuru üzüm sektörünün en yüksek istişare organı olan, Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı 31 Ekim – 01 Kasım 2012 tarihlerinde Güney Afrika’nın Cape Town kentinde  düzenlendi.

 

Konferansa, ABD, Arjantin, Avustralya, Şili, Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye delegasyonları katılırken, Türkiye’yi Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, Yönetim Kurulu Üyesi Yurtcan Biryol, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper ve Ekonomi Bakanlığı Uzmanı Alper Eriten’den oluşan heyet temsil etti. Ayrıca, Tariş Üzüm Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker ve TARİŞ temsilcileri de konferansa katıldı.

 

Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nın dünya genelinde çekirdeksiz kuru üzüm politikalarının belirlendiği bir zemini hazırladığını kaydeden Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, verimli bir konferans geçirdiklerini, 2012/13 sezonunda, Türkiye’nin 240 bin tonluk ihracat hedefiyle dünya liderliğinde açık ara önde olduğunu belirtti.

 

Dünya genelinde çekirdeksiz kuru üzüm üreten 11 ülkenin 2012/13 sezonunda rekoltelerinin bir önceki sezona göre yüzde 2’lik artışla 1 milyon 180 bin ton’dan, 1 milyon 206 bin ton’a çıkmasının öngörüldüğünü ifade eden Öz, “Üretici ülkeler bu rekoltenin 508 bin tonluk kısmını iç piyasalarında tüketmeyi beklerken, 672 bin tonluk bölümünü ihraç etmeyi hedefliyorlar. Türkiye, 240 bin tonluk ihracat hedefiyle ilk sırada yer alıyor. 2011/12 sezonunda 216 bin tonluk ihracat karşılığı 520 milyon doları Türkiye’ye kazandırdık. İhracatta 280 bin tonu aştığımız sezonlar oldu. 240 bin tonluk rekolteyi çok rahatlıkla ihraç edebilecek konumdayız” diye konuştu.

 

Güney Afrika Heyetinden Johannes Fourie’nin Konferans Başkanı olduğu Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nda Avustralya ve ABD’den gelen katılımcılar kuru üzüm üretiminde makineli hasat sistemlerinin kullanımı konusunda sunumlar yaparken, mevcut çevresel kaygıların ışığı altında gelecekte yeni bağlar kurulurken nelerin göz önünde bulundurulması gerektiği konusunda görüşler ortaya konuldu.

 

Güney Afrika heyetinde yer alan G. Afrika Tarımsal Araştırma Konseyi Başkanı Dr Phillip Myburgh, Güney Afrika’nın kurak bağ bölgelerinde sulama suyunun optimal kullanımına ilişkin bir sunum yaparken, Konferans tarihinde ilk defa, Hindistan adına Mr. Arun More, Hindistan’da çekirdeksiz kuru üzüm üretimi üzerine bir sunum yaptı.

 

Golden tipi çekirdeksiz kuru üzüm arzının yeni sezonda bir önceki sezona göre yüzde 13 oranında artması beklenirken, Yunanistan’daki rekoltedeki azalma nedeniyle kuş üzümü üretiminde gerileme beklendiği kaydedildi.

 

2013 yılı Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nın Anuga Fuarı’nın düzenlendiği tarihe yakınlığı nedeniyle Ekim 2013’te Anuga Konferansı sonrasında yapılması kararlaştırıldı.


Yazan - 3 Kasım 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x