Celal Oruç Hayvansal Üretim Yüksekokulu, Çiftlik Yöneticisi Yetiştirecek


Farm Manager USDA ARS k5441-1 by Scott Bauer

 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde kurulan Eleşkirt Celal Oruç Hayvansal Üretim Yüksekokulu (HÜYO), çiftlik yöneticisi yetiştirme özelliği ile Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

 

 
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde kurulan Eleşkirt Celal Oruç Hayvansal Üretim Yüksekokulu (HÜYO), çiftlik yöneticisi yetiştirme özelliği ile Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Yüksekokula ilk öğrencileri 2013-2014 eğitim öğretim döneminde aldıklarını belirten Müdürü Doç. Dr. Yücel Ünal, ek kontenjanla gelecek öğrencilerle, öğrenci sayısının daha da artacağını söyledi.

 

 

Yüksekokul bünyesinde ilk öğrencilerin Hayvansal Üretim ve Yönetim Lisans Programına alındığını belirten Yücel Ünal, “Ülkemizde büyükbaş hayvancılığı özellikle son 20 yıldır verilen çeşitli teşviklerin de etkisiyle büyük bir gelişme ve değişim içerisindedir. Bu değişim sürecinde göze çarpan en önemli değişiklik önceleri büyükbaş hayvancılığımızın daha çok ‘aile tipi işletme’ denilen ve az sayıda hayvan içeren işletmeler şeklinde yapılanmışken son zamanlarda bunların yerini 100 baş ve üzeri sayıda hayvan içeren modern ve daha büyük kapasiteye sahip işletmelerin yer almasıdır. Bu işletmeler içerisinde yer yer 500 ya da 1000 baş hayvandan fazla kapasiteye sahip olanlarda mevcut olduğu görülmektedir. Ancak, süt inekçiliği amaçlı bu tür işletmelerin hepsinde modern anlamda besleme ve yetiştirme yapılabildiği ve dolayısıyla verimli bir hayvancılık yapılabildiği pek söylenemez.” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Bakanlık denetimleri yetersiz

CİHAN


27 Eylül 2013. 18:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x