Çernobil Faciasının 29.Yılı


cernobil

 

 

 

 

 

Veteriner  Dr. H.Yalçın KÖKSAL

 Veteriner Hekimler Der neği

  Genel Sekreteri

 

 

26.Nisan 1986 da  Dünya tarihinin en acı nükleer felaketi yaşandı.Çernobil Nükleer Santralinde 4. Reaktörde  meydana gelen patlama sonucunda bu reaktörde bulunan ve öldürücü dozun 2 katına ulaşan radyasyon sızıntısı 3 kıtada insan sağlığını olumsuz etkileyerek ölümlere ve yıllarca sürecek ve sürmekte olan olumsuz etkileri nedeni ile ,başta troid kanseri olmak üzere, lösemi , akciğer kanserleri, çocuk felçlerine,erken ve sağlıksız doğumlara,düşüklere neden olarak insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

 

Bu felaketten en çok Karadeniz Bölgemiz etkilenmiş bulunmaktadır.Bu bağlamda Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesince yapılan çalışmalarda 1986 yılı öncesi bölgede rastlanan lösemi vakaları %0,7 iken ,maalesef % 2 ye yükselmiştir.Kanser vakaları da 3 misli artış göstermiştir.

 

.Özetle ülkemiz bu felaketten etkilenen ülkeler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

 

Hal böyle iken,29 yıldır hala radyasyon tehlikesi ile yaşanan ülkemizde rüzgar ve güneş enerjisi ile enerji elde etme olanakları değerlendirilmeden Mersin AKKUYU ‘da nükleer santral kurma çalışmaları son derece düşündürücü ve gelecek nesillerimizi tehdit unsuru olarak gündemdedir.

 

Hatırlarsanız o günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı televizyonlarda çay içerek hiçbir tehlikenin olmadığı izlenimini vermeye  ve kamu oyunu ikna etmeye çabalamıştı.

 

Ülkemizde ne zaman bu ve benzeri olaylar yaşansa ilgililer büyük bir sorumsuzlukla televizyonlarda şov yaparak kamu oyunu yanlış bilgilendirmeye çalışırlar.Tabii ki bunun zararını da insanlarımız sağlığı ile ödemek zorunda kalırlar.

 

Oysa bilimsel bir gerçek olarak Karadeniz Bölgesinin en önemli yaşam kaynağı olan fındık ve çay ürünlerinin bu radyasyon yağmurundan etkilenmemesi imkansız olacağı gerçeğinin göz ardı edilmemesi ve gereken önlemlerin ne olduğu ve günümüze kadar ne yapıldığı da henüz kamu oyu ile  paylaşılamamıştır.

 

Deve Kuşu misali başımızı toprağa gömerek hiçbir yere ulaşamayız.

 

İlgilileri bir kez daha Nükleer Santral  çalışmaları konusunda aceleci davranmamaya davet ediyorum.

 

 

Bu vesile 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını kutlar,tüm emekçilerin yakın zamanda hak ettikleri yaşam koşullarına ulaşmalarını dilerim.

 


Yazan - 27 Nisan 2015. Kategori MANŞET, SAĞLIK, H.Yalçın KÖKSAL, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x