Çevreci ürün ve hizmetlere Çevre Etiketi


 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, çevreci ürün ve hizmetlere özel “Çevre” etiketi uygulanması için Resmi Gazete‘de 26 maddelik bir yönetmelik yayımladı.

 

 

 

“Sürdürülebilir çevre hedefleri doğrultusunda, yaşam döngüsü boyunca çevresel etkileri azaltılmış ürün veya hizmetleri teşvik etmek, tüketicilere doğru ve bilimsel temeli olan bilgi akışını sağlamak için gönüllülük esaslı çevre etiketi sistemi oluşturmak ve bu konudaki idari ve teknik hususlar ile sistemin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemek” için tasarlanan bu genelge 19 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

  

Bu yönetmelik, ürün veya hizmetlere çevre etiketi verilmesi ile ilgili kriter belirleme ve geliştirme, başvuru, değerlendirme, çevre etiketinin şekli, kullanma izni, süresi, izleme, denetim, strateji belirleme, bilinçlendirme, tanıtım ve eğitim çalışmalarına ait usul ve esasların belirlenmesi ile ilgili yetki, görev ve sorumlulukları kapsayacak. 
Yönetmelik, Türkiye’de üretilen, dağıtılan, ihraç edilen veya ithalat yoluyla piyasaya sunulan ürün veya hizmetlere uygulanacak.

 

Çevre Etiketi verilmeyecek ürünler arasında: Yönetmeliklerle belirlenmiş çeşitli tıbbı ekipmanlar, toksik – kimyasal ürünler, Yem ve gıda ürünleri bulunuyor.

 

Yönetmelik ile ilgili detaylara Resmi Gazete üzerinden ulaşmak için lütfen burayı tıklayınız.

DİĞER HABERLER
Veteriner Fakülteleri Dekanları Toplantısında Alınan Kararlar

19 Ekim 2018. 04:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x