Çiftçi Aileler Bilgilerini Yarıştırdı


 

Tarladan sofraya güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla başlatılan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi (EKÜY) kapsamında sebze ve meyve üretimi yapan çiftçi aileler bilgilerini yarıştırdı.

 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçileri güvenilir gıda üretmeye teşvik etmek amacıyla 2010 yılında başlattığı Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi (EKÜY) çerçevesinde, projeye dahil olan aileler arasında bir bilgi yarışması düzenledi. Yarışmanın İzmir ayağında Kemalpaşa’dan Mehmet Ali Akdemir ve Mehmet Akdemir birinci oldu.

 

 

 

Amaç diğer çiftçileri özendirmek

DSC_2151

 

4 yıl boyunca verdiği bir dizi eğitimle projeye dahil olan aileleri kendi tarlasının uzmanı yapmayı hedefleyen Bakanlık, düzenlediği yarışma ile hem diğer çiftçileri kontrollü üretime özendirecek, hem de verilen eğitimlerin amacına ulaşıp ulaşmadığını denetleyecek.

 

 

 

Projenin yürütüldüğü 24 ilden çiftçi ailelerin katılacağı bilgi yarışması, 2 aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Çiftçi aileler ilk önce kendi illerinde düzenlenecek yarışmada ter dökecek. İl genelinde düzenlenen yarışmada birinci gelen aile sonrasında, Türkiye finalinde yarışacak.

 

 

 

İzmir’i Akdemir ailesi temsil edecek

 

 

 

Türkiye genelinde 24 ilde düzenlenecek yarışmanın İzmir ayağında Bayındır, Bergama, Buca, Karaburun, Kemalpaşa, Menemen, Menderes, Tire, Torbalı, Urla, Seferihisar ve Selçuk ilçelerinden 12 aile birinci olmak için kıran kırana mücadele etti. Kemalpaşa’dan Mehmet Ali Akdemir ve Mehmet Akdemir birinci olurken, Urla’dan Önder Günel ve Hacer Günel ikinci, Selçuk’tan Kamil Yasin Albeyoğlu ve Havva Albeyoğlu  ise üçüncü oldu. Çeşitli hediyelerin yanında birincinin tam, ikincinin yarım, üçüncünün ise çeyrek altınla ödüllendirildiği yarışmada, Akdemir ailesi Ankara’da yapılacak Türkiye finalinde İzmir’i temsil edecek.

DİĞER HABERLER
Kırsal Kalkınma Programı kapsamında 1,1 milyar lira hibe ödedik”

 

 

 

EKÜY’ün kayıtlı, kontrollü ve sertifikalı üretim modelini destekleyen bir proje olduğunun altını çizen İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, projenin vatandaşların güvenilir gıda tüketmesi ve ihracata yönelik standartlara uygun ürün yetiştirilmesi amacıyla 2010 yılında İzmir’inde dahil olduğu 16 ilde başladığını söyledi.

 

 

 

3 bin 144’ü İzmir’den olmak üzere 22 bin 69 üretici

 

 

DSC_2020İl Müdürlüğü tarafından 2009 yılında başlatılan ‘Kalıntı Önleme Projesi’ ile İzmir’in EKÜY projesinin başlatılmasında Bakanlığa ilham verdiğini ifade eden Güldal, projenin bugün 24 ilde yürütülmeye devam ettiğini belirtti. 2012 yılında ‘Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün de (FAO) projeye destek vermeye başladığını dile getiren Güldal, “4 yılda 3 bin 144’ü İzmir’den olmak üzere projeye katılan toplam 22 bin 69 üretici, tarım ürünlerine zarar veren hastalık ve zararlılara karşı kullanılan bitki koruma ürünlerini ‘Zirai Mücadele Teknik Talimatları’ doğrultusunda kullandı. Proje gereği, üretilen ürünlerden alınan numuneler analizlerden geçirilerek standartlara uygun olanlara ‘Entegre Mücadele Üretici Sertifikası’ verildi” dedi.

 

 

 

İzmir’den 4 yılda 242 bin 325 ton kalıntısız ürün

 

 

2010 yılında projeye İzmir’de bağ, mandarin, kiraz, şeftali, domates ve hıyar olmak üzer 6 üründe 4 bin 620 dekarlık alanda 227 üretici ile başlandığını anlatan Güldal,  “Mevcut ürünlerin yanına çilek, erik, biber ve patlıcan üretiminin de dahil edildiği proje kapsamında yaklaşık 3,5 milyon dekarlık tarım arazisine sahip olan İzmir’de 57 bin 594 dekar alanda 4 yılda toplam 242 bin 325 ton sertifikalı ürün üretildi” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
McKinsey, İş Dünyası için Corona Virüsüne Karşı 7 Temel Eylem Önerisinde Bulundu

 

 

 


25 Ekim 2013. 10:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x