Çiftçi, borcunu 1 yıl erteleyebilecek


Bakanlar Kurulu’nun “Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Kaynaklı Borçlarına İlişkin Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

ANKARA – Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) aldıkları ürün alım ve/veya işletme kredilerine ilişkin borçları bir yıllık vadelerle ertelenebilecek.

Bakanlar Kurulu’nun “Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Kaynaklı Borçlarına İlişkin Kararı”, Resmi Gazete’nin bugünkü tarihinde yayımlanarak 10 Temmuz 2011 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerine Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan kredi kullandırılmasına ilişkin 2005/8839 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında olan ve 1 Mayıs 2000 tarihi öncesi ve sonrası kullandıkları DFİF kredilerinden kaynaklanan ve anapara ile faizden oluşan borçlarının ertelenmesine, erteleme vadelerinin belirlenmesine, ertelemede uygulanacak faiz oranlarının yükseltilmesi veya azaltılmasına ve vadesine geri ödenmeyen kredi borcu ile ilgili olarak 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil USul Hakkında Kanun hükümlerine göre takibat yapılmasına izin vermeye Hazine Müsteşarlığından sorumlu bakan yetkili olacak.

En fazla bir yıl

Buna göre, birliklerin, 1 Mayıs 2000 tarihi öncesi ile sonrasında kullandıkları ürün alım ve/veya işletme kredileri en fazla bir yıllık vadelerle ertelenebilecek. Ertelemeler, Gümrük ve ticaret Bakanlığının görüşünün alınmasına müteakiben yapılacak.

Kredilere ilişkin erteleme yapılması halinde Ziraat Bankasından cari usul ve mevzuata göre orijinal vade tarihinde faiz tahakkuku ve kapitalizesi yapılarak faizli bakiye ertelemeye tabi tutulacak.

Karar kapsamında ertelemeye tabi tutulan kredilere, erteleme yapılan dönem için, ilgili bakanın cari tarımsal kredi faiz oranında değişken yıllık basit faiz uygulanacak. Ertelemeye tabi tutulan faizli bakiye yeni vadede işlemiş faizi ile birlikte tahsil edilecek.

Faiz uygulanmamaya devam edilecek

Birliklere, 1 Mayıs 2000 tarihi öncesinde kullandırılmış olan ve 2005/8839 sayılı Bakanlar Kurulu kapsamında 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren faiz işletilmeyen DFİF kaynaklı kredilerden, bu kararın yürürlük bakiyesi bulunanlara faiz uygulanmamaya devam edilecek. Kararın yürürlük tarihinde birliklerin 6183 sayılı Amme alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında takipte bulunan kredileri söz konusu kanun uyarınca takip edilmeye devam edilecek.

Söz konusu kredilerin belirlenen vadelerde faizleri ile birlikte ödenmemesi ve anılan kredilerin ertelenmesi halinde, kredi alacakları Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu bakanın talimatı doğrultusunda, 6183 sayılı kanunda öngörülen gecikme zammına eşit oranda faiz ile birlikte tahsil edilmek üzere aynı kanun hükümlerine göre ilgili vergi dairelerine intikal ettirilecek.

Birliklere kullandırılan ve kredinin teminatı olarak akdedilen kredi sözleşmeleri karar kapsamında yenilecek.

Karar ile, Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerine Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan kredi kullandırılmasına ilişkin 23 Mayıs 2005 tarihli ve 2005/8839 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yürürlükten kaldırıldı.

 


Yazan - 20 Ağustos 2011. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x