Çiftçi’ de Umutla Af YAsası Bekliyor…


HÜKÜMET BÜYÜK AF TASARISINDA ÇİFTÇİYİ UNUTMAMALIDIR…

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar şunları söyledi: “Son yıllarda dünyada yaşanan küresel ekonomik krizin ülkemize olumsuz etkileri, 2007-2008 yıllarında yaşanan kuraklığın ardından, son iki yıldır yaşanan sel, aşırı yağışlar, don, dolu gibi afetler çiftçilerimizin gelirlerini azaltmıştır. Yaşanan süreçte hayvancılıkla iştigal eden üreticilerimiz de büyük sıkıntı yaşamışlardır. Özellikle yükselen girdi (özellikle yem) fiyatları ile düşük ürün fiyatları kıskacında kalarak üretimi daha fazla sürdüremeyen birçok üreticimiz üretimi terk etmek zorunda kalmış, kimileri ise ellerindeki hayvanlarını yok pahasına satarak borçlarını ödemeye çalışmışlardır. Fakat buna rağmen yine de borçlarını ödeyememiş üreticilerimizin sayısı oldukça fazladır.

Yaşanan afetlerle ilgili Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının ertelenmesine yönelik kararlar çıksa da yeterli olmamıştır. Çünkü uygulanan ertelemeler özel bankalara borcu olan üreticileri kapsamamış, kapsama girebilen üreticiler için de 1 yıl yeterli olmamıştır.

Tarım sektörüne toplam 12 banka ve tarım kredi kooperatifleri kredi kullandırmaktadır. Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifleri 2009 yılında toplam 15.232 milyon TL kredi kullandırmıştır. Toplam kredinin %53’ü Ziraat Bankası, %16’sı Tarım Kredi Kooperatifleri, %30’u da geri kalan 11 banka tarafından kullandırılmıştır. Bir bankaya borcu olan çoğu üreticilerimiz, borcunu ödemek üzere başka bir bankadan kredi kullanmak yöntemini seçmektedir. Bu da durumu daha da içinden çıkılmaz hale sokmaktadır.

DİĞER HABERLER
4 Milyar Dolarlık Gübre Sektörü, Maliyet Artışına Çözüm Bekliyor

Son günlerde basında 300 kalem alacağa af gelecek haberleri çiftçilerimizi umutlandırmıştır. Öz sermayesi yetersiz olan tarım kesimi, bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerini devam ettirmek, işletmelerini büyütme ve yeni yatırımlar gerçekleştirmek amacıyla krediye her zaman ihtiyaç duymaktadır. Çiftçiye de yeni bir sayfa açılmalı, af kapsamında geriye dönük borçlarının daha kolay ödenebilme imkanı tanınmalıdır.

Çiftçilerin özel bankalara olan kredi borçlarına uygulanan faiz oranları çok yüksektir. Bu nedenle, çiftçinin borç miktarlarının enflasyon oranları baz alınarak hesaplanması ve 5 yıllık bir ödeme süreci tanınması, çiftçilerimizi önemli oranda rahatlatacaktır.

Hükümetimizden çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ve diğer tüm bankalara olan tarımsal kredi borçlarının, sulamada kullanılan elektrik borçlarının, Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim borçlarının da hazırlanan af yasası kapsamında değerlendirilmesini bekliyoruz.”


11 Kasım 2010. 17:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x