Çiftçi fiyat indiriyor pazara zam geliyor

3 Nisan 2013. 14:30

 TZOB Genel Başkanı Bayraktar, tarımda üretici – aracı sorununa dikkat çekti.

 

564014_524044284277639_441942733_nANKARA – Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda üretici fiyatlarının, son bir yılda yüzde 5,77 düşmesine rağmen nihai ürünün yüzde 8,10 arttığını belirterek, “Tarımda üreten değil, aracı kazandı, üretici fiyatlarındaki düşüş, tüketiciye yansımadı. Aradaki zincir kırılmalı, üreticinin aracısız tüketiciye ulaşması sağlanmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, yıllık üretici enflasyonunun genel tarımda yüzde 5,77, tarım ve avcılıkta yüzde 5,94, ormancılık ve tomrukçulukta yüzde 9,08 gerilediğine dikkati çekti.

 

Tarımda üretici fiyatlarındaki düşüşün, tüketiciye yansımadığını, üretenin değil, aracının kazandığını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:”Aradaki zincir kırılmalı, üreticinin aracısız tüketiciye ulaşması sağlanmalıdır. Aracı devreden çıkarılmalıdır. Tarımda üretici fiyatları, son bir yılda yüzde 5,77 gibi yüksek oranda düşse de görünen o ki düşüş nihai ürüne yansımıyor. Nihai ürün yüzde 8,10 artıyor. Ne üretici emeğinin karşılığını alabiliyor ne de tüketici uygun fiyata ürün bulabiliyor. Buna acilen çözüm bulunmalıdır. Tarım ve gıdada fiyat istikrarı sağlanmalı, üretici emeğinin karşılığını almalı, tüketici de makul fiyata ürün bulabilmelidir.”

 

Domatesteki fiyat artışında fırtına etkili oldu”

Diğer Haberler:
'Bakliyatı yeni yılda pahalıya yiyeceğiz'

 

Bayraktar, Mart ayındaki market fiyatlarına bakıldığında patates, kuru fasulye, yeşil mercimek ve yumurta fiyatlarında değişim görülmezken, fiyat düşüşün yüzde 37,63 ile en fazla yeşil fasulyede olduğunu bildirdi.

 

Geçen ay üretici fiyatlarının 20 üründe bir ay önceki fiyatlara göre değişmediğini, 7 üründe azalma, 9 üründe ise fiyat artışı olduğunu anlatan Bayraktar, en fazla fiyat artışının yüzde 35,71 ile domateste görüldüğüne işaret etti.

 

Bayraktar, domates ve sivri biber gibi ürünlerde fiyat artışında hasat edilen ürün miktarındaki azalmaya bağlı olarak arzda meydana gelen daralmanın etkili olduğunu vurguladı. Özellikle domatesteki fiyat artışında Antalya ilçelerinde meydana gelen fırtınanın etkili olduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti:”Fiyat düşüşü görülen ürünlere baktığımızda, üreticide fiyatı en çok düşen ürün yeşil fasulye, patlıcan, salatalık, kabak gibi ürünlerde hasat edilen ürün miktarındaki artışa bağlı fiyatlarda düşüş yaşanmıştır. Kışlık sebzeler arasında yer alan karnabahar, ıspanak gibi sezon sonuna gelinmesi nedeniyle arzda yaşanan daralma fiyatlarda bir miktar artışa yol açmıştır. Genel olarak değerlendirdiğimizde arz ve talepteki değişime bağlı olarak fiyatlarda artış ve azalışların meydana geldiği görülmektedir.”    


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x