Çiftçi Kayıt Sistemine 9 İlde Geçiliyor


Çiftçi kayıt sistemine 9 ilde geçiliyor 
 
Tarım alanında çiftçilerin ekonomik ve zaman kaybının önüne geçilmesini, bürokrasi alanında yaşanan sıkıntıların aşılmasına yönelik olarak yapılması planlanan Çiftçi Kayıt Sistemi’nin ziraat odalarına devri çalışmaları 1 Ocak 2011’de başlayacak. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Şinasi Özdemir, Çiftçi Kayıt Sistemi’nin tarım il müdürlüklerince tutulduğunu, bunun bazı sıkıntıların yaşanmasına yol açtığını, bu sıkıntıların aşılması için Tarım Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Çiftçi Kayıt Sistemi’nin ziraat odalarınca tutulmasının planlandığını söyledi. Özdemir yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Ülke genelinde bu konuda sıkıntı yaşandığını biliyoruz. Bu sıkıntının giderilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi’nin tarım il ve ilçe müdürlükleri yerine Ziraat Odaları Başkanlığı’nca tutulmasının daha doğru olacağına karar verdik. Tarım Bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmelerin sonucunda sistemin arzuladığımız şekliyle 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren ülke genelinde aralarında Elazığ’ın da bulunduğu 9 ilde pilot uygulamasına geçilmesi planlandı.Tabii ki bu konuda son karar Tarım Bakanlığı’nda verilecek. Sistemin ziraat odaları başkanlıklarına devri ile çiftçiler belge talebinde bulunmaları durumunda ücret ödemeyecekler. Şimdi hem tarım il müdürlüklerinden hem de ziraat odalarından belge almaları çiftçilere zaman kaybı yaşatıyor. Bu zaman kaybı ortadan kalkacak. Bunun yanında bürokratik işlemler azalacak. Böylece çiftçilerin bu alanda yaşadıkları olumsuzlukların ve sıkıntıların önüne geçilmiş olunacak. Sistemin başarılı bir şekilde uygulanması durumunda sistem ülke geneline yaygın hale getirilecek.”

DİĞER HABERLER
Bolu Toprağının Kadınları Milli Tarım Ruhuyla Buluşuyor 

22 Kasım 2010. 08:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x