Çiftçi pamuktan mısır’a yöneldi


Pamukta fark ödeme desteğinin geç ve 46 kuruş olarak açıklanması nedeniyle, çiftçinin pamuktan mısıra yöneldi.

ADANA – Pamukta fark ödeme desteğinin geç ve 46 kuruş olarak açıklanması nedeniyle, çiftçinin pamuktan mısıra yöneldiği bildirildi. Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, pamukta fark ödeme desteğinin, geçen yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 42 kuruş olarak açıklandığını hatırlatarak, bu rakamın 2012 için 4 kuruş artırılarak 46 kuruşa çıkarıldığını söyledi.

Destekleme primlerindeki amacın, çiftçinin gelirine destek olmak ve ülkenin ihtiyacı olan ürüne çiftçileri yönlendirmek olduğunu bildiren Çalışkan, prim desteklerinin açıklanmasında geç kalındığını savundu.

Çalışkan, çiftçinin ne ekeceğine karar vermeden önce bu fiyatların açıklanmasını istediklerini belirterek, “Maalesef geç açıklandı, çiftçi ise ekeceğine zaten karar vermişti” dedi.

Pamuktaki 4 kuruşluk fark ödeme desteğinin olumlu karşılandığını, ancak artan girdi maliyetleri nedeniyle bu oranın beklentinin altında kaldığını kaydeden Çalışkan, şöyle devam etti:

“Geçen yıl pamuk fiyatı yüksekti ve prim desteği 42 kuruştu. Bu yıl pamuk fiyatları düştü. Girdiler arttı. Çiftçimiz pamukta fark ödeme desteğini en az 55 kuruş bekliyordu. Umduğumuzdan az oldu. Pamuk ekim alanlarında, tohum satış rakamlarına göre Çukurova’da yüzde 40, Türkiye genelinde de yüzde 25 azalma öngörüyoruz. Bu ciddi bir rakam. Yine tohum satışlarına göre Türkiye ve Çukurova’da mısır ekim alanlarında yüzde 10 artış var. Pamukta fark ödeme desteğinin geç ve 46 kuruş olarak açıklanması nedeniyle, çiftçi pamuktan mısıra yöneldi.”

DİĞER HABERLER
Türk Tohumculuk Sektörünün hedefi; Dünya'da ilk 3'e girmek

Çalışkan, pamuk en çok ithal ettiğimiz ürünler arasında yer aldığını da belirterek, “Türkiye’de tarım yapılabilen her yerde mısır yetişebilir. Ancak, pamuk, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu’da yetişen bir ürün. Pamukta fark ödeme desteğinin artırılması, Türkiye’nin cari açığının azalmasında ve çiftçiyi pamuğa teşvik etmede önemli rol oynar” diye konuştu.

Adana Çiftçiler Birliği İkinci Başkanı Mutlu Doğru ise pamukta fark ödeme desteğinin beklenilenin altında kaldığını söyledi. Doğru, prim desteklerinde ciddi bir artış olmadığını belirterek, “Gübre ve mazot desteğinde de çok az bir artış var. Bizim beklentimiz, pamukta 55 kuruştu. Geçen yıl pamuk ekim alanlarında yüzde 25’lik artış olmuştu. Fiyatların düşmesi nedeniyle de 2012 yılında yöredeki ekim alanlarında yüzde 40 azalma bekliyoruz” dedi.

Bu durumun, sıkıntıya yol açacağını ifade eden Mutlu, şunları kaydetti:

“Türkiye, tekstil sektörü için çok önemli olan pamukta dışa bağımlı. Ekim alanlarının azalmasıyla pamukta dışarıya daha fazla bağımlı olacağız. Ham yağ, petrolden sonra yurt dışına en çok döviz verdiğimiz bir ürün. Cari açığımız artacak. Genel ekonomiye de etkisi olacak.” Makineyle pamuk hasadı yaygınlaşsa da elle toplama nedeniyle pamuğun bir çok kişiye iş kapısı olduğunu anlatan Doğru, bu ürüne gereken önemin verilmesini istedi.

DİĞER HABERLER
Organik Tarım Destek Ödemesi Tebliği

2011 prim ödemeleri

Doğru, 2011 yılını kapsayan soya, pamuk, mısır ve ayçiçeği gibi ürünlerin prim desteğinin ödenmediğini belirterek, şunları kaydetti: “Şu an mısır, pamuk, ay çiçeği, soya ekimleri başladı ama 2011 primlerini hala alamadık. Dosyalar yeni tamamlandı. Primleri vermek kadar, ödeme zamanları da önemli. Yeni ürün tarlaya ekilmeden prim ödemeleri muhakkak yapılmalı. Çiftçinin paraya en çok ihtiyacı olduğu zamanlar, ekim zamanıdır.”(AA)


15 Nisan 2012. 15:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x