Çiftçim Market Törenle Resmen Açıldı


ciftcim market acildi (6)

 

​Çiftçi birlikleri tarafından üretilen ürünleri doğrudan tüketiciyle buluşturan Türkiye’nin ilk marketi İzmir’de açıldı. Bornova’daki Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Yerleşkesi içinde hizmet verecek olan ‘Çiftçim Market’den, haftanın 7 günü 09.00 ile 20.30 saatleri arasında alışveriş edilebilecek.

 

Kooperatifçiliği desteklemek amacıyla sadece üretici birlikleri tarafından üretilen ürünlerin satışının yapıldığı ‘Çiftçim Market’in resmi açılışı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ile İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın katılımıyla yapıldı.

 

2 yıllık bir projenin ürünü olan Çiftçim Market’in Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Arzu, “Türkiye’ nin önde gelen kentlerinden biri olan İzmir’ de bu çalışmanın yapılması ve örnek teşkil etmesi açısından çok önemli. Ürünlerin tüketiciye ulaşırken, üretim zinciri ile tüketim zinciri arasına başka faktörler girince üretici istediği fiyattan ürününü pazarlayamadığı gibi tüketici istediği fiyattan ürününü alamıyor. İşte ‘Çiftçim Market’ bu anlamda çok önemli rol oynayacak. Önümüzdeki süreçte yaygınlaşacağına inanıyorum. Üreticiyle tüketici arasındaki daralmadan dolayı fiyatta da bir miktar daha uygun olacak. Daha iyi fiyata ve kalite açısından da güvenilir ürünlerin satışı yapılacak” dedi.

ciftcim market acildi (5)

Vali Mustafa Toprak da kooperatiflerin yerel kalkınmaya büyük katkılarının olduğunu dile getirerek, üreticinin emeğinin karşılığını bulmasında bu marketlerin önemli rol oynayacağını ifade etti.

DİĞER HABERLER
Bakanlık-VİSAD-Sektör Buluşması

 

Ürünler piyasanın altında satılıyor

 

‘Üreticinin tarımsal örgütlerin ürünlerinin tek elden doğrudan tüketiciyle buluşmasını amaçladık’ dilen İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Çiftçim Market ile ilgili şunları söyledi: “Başta İzmir’ deki tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ve arı yetiştirici birliği ele ele vermesiyle satış merkezi oluşturuldu. Burada İzmir’ deki tarımsal örgütlerin birlik ve kooperatiflerinin ürünleri var. Ayrıca İzmir’ de üretilmeyen ürünler, başka illerdeki kooperatiflerin ürettiği ürünler de satılabiliyor. Ürün sayısı her geçen gün artıyor. Yaklaşık bir aydır deneme ve teşhir satışları başladı. Ürünler piyasanın altında satılıyor. Tüketiciler tarafından benimsendiğini gördük”


24 Ekim 2014. 14:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x