Çifte Mutluluk,Kurban ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…


Güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Kurban Bayramı diliyoruz.

 

ÇİFTLİK DERGİSİ ÇALIŞANLARI

 

Diyanet: Kurban kanının alına sürülmesinin dinle ilgisi yok!

 

DİYANET İşleri Başkanlığı, Kurban bayramında kesilen hayvanın kanının alına sürülmesinin dinle bir ilgisinin olmadığını, halkın bu uygulamayı başka kültürlerden aldığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban bayramı nedeniyle internet sitesinde kurbana ilişkin merak edilen bir çok konuda açıklama yaparak sorulara yanıt verdi. Vatandaşlardan yoğun olarak gelen ‘Kesilen kurbanın kanından alına sürülmesi dinimizde var mıdır?’ sorusuna, Diyanet İşleri Başkanlı, “Kesilen kurbanın kanının alına sürülmesinin dinle hiçbir ilgisi yoktur. Güvenilir kaynakların hiç birinde böyle bir bilgi mevcut değildir. Halkımız arasındaki uygulamalara başka kültürlerden girdiği anlaşılmaktadır’ yanıtı verildi.

En fazla sorulan sorular arasında yer alan ‘Kurban kesen kasaba ücret vermek caiz midir? Kurban etinin bir kısmı kesim ücreti olarak verilebilir mi?’ sorusu ise, “Hayvanın kesim ameliyesi ibadet değildir. Bu yüzden kurban kesen kasabın ücret alması caizdir. Ancak, kurban etinden kesim işini yapan kişinin ücreti verilemez. Çünkü verildiği taktirde, kurban ibadetini yerine getirmek için gerekli maddi külfetin bir kısmı bizzat ibadetin kendisi üzerinden karşılanmış olur. Allah Teâlanın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da müslümanın önemli vazifelerinden biridir. Zaruret derecesinde ihtiyaç içerisinde bulunan kimseye yardım etmek dinimizde farz kabul edilmiştir. Ancak, bu iki ibadetin birbirinin alternatifi olarak sunulması doğru değildir. Bu sebeple kesme olmadan hayvanı, sadaka olarak bir kişiye vermek kurban yerine geçmez. Aynı şekilde kurban bedelini de yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz’ diye yanıtlandı.

 

KURBANIN ETİ VE DERİSİ SATILAMAZ

 

Diyanet İşleri vatandaşların kurbanın derisini, bağırsakları, etini satmasının da dinen caiz olmadığını belirterek, bu konuda da şu bilgilere yer verdi:

“Kurbanın eti, kısmen veya tamamen sahibi veya ev halkı tarafından tüketilebileceği gibi, ister zengin, ister yoksul olsun başka kimselere de hediye ve sadaka olarak verilebilir. Ancak, kurbanın eti, ve bağırsakları gibi şeylerinin satılması caiz değildir. Ayrıca kurbanların deri, et, yağ, baş, ayak, yün ve süt gibi parçalarının satılması da mekruhtur. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) ‘Kim kurbanın derisini satarsa, kurban kesmemiş gibidir.’ buyurmuştur. Bu sebeple kurbanın derisi ya da etinin satılması halinde alınan bedelin sadaka olarak verilmesi gerekir. Kurban derisi, bir yoksula veya hayır kurumuna bağışlanabileceği gibi, evde namazlık, kalbur ve benzeri ev eşyası yapılarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur.’

 

‘Helal’ kurban uyarısı!

TÜRK Standartları Enstitüsü (TSE) Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları helal kurban konusunda uyardı. Özdamar, kurbanı kesecek kasap kullanılacak bıçak ve kesim yerinin Helal Gıda Standartları ve Kasaplık Hayvanlar Standardı’na uygun olması gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramı’nda yapılan hayvan kesimlerinin halk sağlığı, hayvan refahı ve ekonomi gibi birçok konu üzerinde önemli etkisi olduğunu ifade eden TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, hayvanların kesim öncesi canlı muayenesi ve kesimden sonra yapılması gereken et muayenesinin halk sağlığı açısından çok önemli bir konu olduğunu anlattı. Kesime gidecek hayvanların kesim öncesi muayenelerinin ihmal edilmeden titizlikle yapılması gerektiğini aktaran Hüseyin Özdamar, bu muayenelerde yaş tayini, gebelik, kesimi yasak hastalıklar(antrax, kuduz gibi), bulaşıcı hastalıklar ve ateşli hastalıkların yetkin veteriner hekimler tarafından teşhis edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

KESİMDE AYRI BIÇAKLAR KULLANILMALI

 

Hüseyin Özdamar, sağlıklı bir hayvanın uygun olmayan şartlarda, hijyen kurallarına uyulmadan yapılan kesiminin halk sağlığı açısından önemli tehlikelere neden olabileceğini dile getirdi. Özdamar, “Kesim işleminde her süreç için standardın uygun gördüğü kesim bıçakları, yüzüm bıçakları, tırnak-paça bıcağı, dilimleme bıcağı gibi ayrı ayrı bıçaklar kullanılmalıdır. Bu nedenle kesim işlemi mutlaka bu iş için özel olarak tasarlanmış ve hijyen altyapı ve gereksinimlerinin tam olarak mevcut bulunduğu alanlarda, bu konuda tecrübeli kişilerce yapılması gerekli bir faaliyettir” diye konuştu.

 

SERSEMLETME KURBANI HARAM KILAR

 

Kesilecek kurbanların haram olmaması için TSE Helal Gıda Standardı ile Kasaplık Hayvanlar Standardı’na dikkat edilmesi gerektiğini belirten Hüseyin Özdamar, bunun için gereken şartları da şu şekilde sıraladı:

‘Kurban kesecek kasap akli melekeleri yerinde ve hayvan kesiminin gerektirdiği koşulları tam olarak anlamış yetişkin bir Müslüman olmalıdır’, ‘kurban kesecek kasabın helal kesim sertifikası bulunması tercih edilmelidir’, ‘kesim yeri sadece helal kesim amacı ile kullanılıyor olmalıdır’, ‘kurbanı kesecek bıçak keskin ve çelikten olmalıdır’, ‘hayvana yönelik her türlü sersemletme ve beyin darbesi kurbanı haram kılar’, ‘hayvan kesimi esnasında kasap besmele çekmeli ve Allah’ın adından başka bir isim anmamalıdır’.”

 

Liderlerin Bayram Mesajları

 

Kurban Bayramı’nda liderlerden birlik ve beraberlik mesajı…

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kurban Bayramı nedeni ile bir mesaj yayımlayarak vatandaşlara seslendi.   Cumhurbaşkanı’nın mesajında, “hoşgörü” vurgusu yer aldı.   Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:   “Ülkemizdeki sevgi, saygı ve hoşgörü ortamını korumamız gerekmektedir. Bu memleket, nerede yaşarsak yaşayalım, bütün renkleri ve çeşitlilikleriyle hepimizindir. Sorunlarımıza, kaygı ve vehimlere kapılarak değil; büyütmeden, konuşarak, tartışarak, birbirimizi anlayarak, dinleyerek, hep birlikte çözüm üreteceğiz. Sıkıntılarımızı birlik ve dayanışma içinde aşacağız. Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizi hep güçlü kılacaktır.”   Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’de yaşananlara da dikkati çekti.   Gül, “Bu konuda, insanlığın ortak barışının korunmasında önemli sorumluluğu olan kuruluşlar başta olmak üzere tüm dünyayı, yaşananlara seyirci kalmak yerine, daha fazla gayret göstermeye çağırıyorum.” dedi.  

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, bayram mesajında yeni anayasa çalışmalarına dikkati çekti.   Çiçek, şunları kaydetti:   ”En önemli hedefimiz, insanımızın mutluluğunu artırmak ve sorunlarına çözüm bulmaktır. Bu hedefe ulaşmak için, moral değerlerimize sahip çıkıp insanlarımız arasındaki sevgi ve saygıyı pekiştirmemiz, gelir seviyesini artırmamız, eğitim düzeyini yükseltmemiz ve özgürlüklere sahip çıkmamız gerekmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yürüttüğümüz yeni anayasa çalışmaları sonucunda elde edeceğimiz kazanımlar bizleri bu hedeflerimize daha yaklaştıracaktır.”  

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram mesajında vatandaşlara “her bir kardeşimi sevinçlerimizi ve kederlerimizi paylaşmaya davet ediyorum” sözleri ile seslendi.   Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:   “Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada daha da güçlü bir konuma ulaşmasını engellemek; aramızda kardeş kavgası çıkarmak, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenler vardır ve olacaktır da…Ama siz sevgili kardeşlerimin özellikle bilmesini isterim ki, milletimizi kendi kirli senaryolarına alet etmek isteyenlere bizim vereceğimiz en iyi cevap, bayramlarda gösterdiğimiz dayanışmadır.”   Başbakan Erdoğan, mesajında, yurt savunmasında görev yapanları da unutmadı.   Erdoğan, “Milletimizin huzur ve selameti için, yurt içinde ve yurt dışında barış ve istikrarı korumak üzere fedakârca görev yapan, bütün asker, polis ve geçici köy korucularımızın mübarek Kurban bayramını kutluyorum. Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyor, ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Bu ülkenin bütün çocuklarının neşe içinde bayram kutlamasını, yüzlerinin, gözlerinin gülmesini yürekten diliyor; her birinin gözlerinden öpüyorum” dedi.  

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajında “birlik ve beraberlik” çağrısı vardı.   Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:   “Bayramlar dayanışmadır, yardımlaşmadır, paylaşmadır. Bayramlar kucaklaşmadır, barıştır. Bu nedenle, içtenlikle kutlayacağımız kurban Bayramı’nın, ayrıştırılmak istenen toplumumuzun birliğinin, bütünlüğünün sağlanmasına, kardeşliğimizin pekiştirilmesine ve savaş çığlıklarının atıldığı günümüzde barışa vesile olmasını diliyorum.

 

 

 

 


Yazan - 24 Ekim 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x