Çiftleşmek için şehri istila ettiler


543_pt1_11

 

 

 

Avustralya’da her yıl ilkbaharda milyonlar yengeç, nemli ormanlardan denizlere doğru göç ediyor

 

 
Avustralya’da her yıl ilkbaharda milyonlar yengeç, nemli ormanlardan denizlere doğru göç ediyor

 

 

 
Avustralya’nın Christmas Adası’nı her yıl ikbaharda kızıla boyayan yengeçler, ülkenin kuzey batısında bulunan adadaki nemli ormanlardan çıkarak denizlere doğru yol alıyor.

 

 

 
Göç etmek için Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ağır yağışları bekleyen yengeçler, aslında havadaki nem oranının artmasını bekliyor.

 

 

 

9 km yolu yaklaşık beş günde kateden yengeçler, böylece ılık Hint Okyanusu’na ulaşıyor.

 

 

543_pt1_2

 

 

 

 
YOL ÖNCELİĞİ YENGEÇLERİN

 

 

 

Yollara bu kadar yengeç dökülünce, Avustralya parklarından sorumlu kurum Parks Australia, göç esnasında ve öncesinde yolları kapatıp çitler kurarak, tüneller inşa ederek göçü kolaylaştırmaya, yengeçleri korumaya çalışıyor, hatta şoförlerden yengeçlerin geçmesi için arabalarını durdurmaları isteniyor.

 

 

 
ÇİFTLEŞME DÖNEMİ

 

 

 

Kumsala vardıklarında erkek yengeçler kazdıkları yuvaları korumak için birbiriyle kavgaya tutuşuyor, 5-6 gün sonra ise dişi yengeçler geldiğinde çiftleşmeye başlıyorlar.

 

 

 

Dişi yengeçler göçe ne zaman başlamış olursa olsun yumurtalarını denizde bırakmak için ay döngüsünün belli bir gününü bekler.

 

 

 

Uzmanlar deniz seviyesindeki gel-git kaynaklı değişimin en az olduğu bu dönemde yumurtaların canlı kalma şansının daha fazla olduğunu söylüyor.

 

 

543_pt1_7

 

 
Yengeçler havanın daha serin olduğu erken saatlerde ve akşam saatlerinde yol alır; hava sıcaklığının artması halinde göçe ara verilerek beklenir.

 

 

 

Parks Australia blogunda yer alan bilgilere göre, yengeçlerin bu yılki yumurtlama döneminin 7-8 Aralık ya da 6-7 Ocak olacağı tahmin ediliyor


Yazan - 27 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x