Çiğ köfteyi görünce kan kardeşiyiz zannettim


recel499611fce
Kore İstanbul Başkonsolosluğu Kore’den baş aşçıları getirerek Kore mutfağını da tanıtmak için etkinlik düzenledi. Türk şef adayları mutfakta Kore yemeklerini denerken Türk restoranında çiğ köfteyi gören Myunghwa Ahn, benzerlik karşısında ‘Bir an kan kardeşiyiz zannettim’ diye yaşadığı şoku anlattı.

 

Kore mutfağının ünlü şefi Prof. Dr Myunghwa Ahn geçtiğimiz hafta bir grup Koreli şefle birlikte İstanbul’daydı. Türk şef adaylarına Kore mutfak kültürünü ve tekniklerini öğretmek için gelen Ahn, mutfağa girmeden önce soluğu bir Türk restoranında aldığını ve bu restoranda önüne getirilen çiğ köfteyi görünce küçük bir şaşkınlık yaşadığını itiraf ediyor. Çünkü çiğ köfte gibi yapraklara sarılarak yenilen yiyeceklerin Kore mutfağında da çok yaygın olduğunu anlatan Myunghwa Ahn ‘Çiğ köfteyi görünce bir an kan kardeşiyiz zannettim’ diye o günkü hislerini dile getiriyor.
DİZİLERDEN SONRA SOFRALAR DA AYNI
Son yıllarda Kore ve Türk dizileri sayesinde birbirini keşfeden iki ülke halkının ortak zevklerinin sadece diziler değil mutfak da olduğunu farkeden Kore İstanbul Başkonsolosluğu geçtiğimiz hafta Kore yemeklerini Türkiye’ye taşıdı. ‘Doğadan bir Davetiye’ isimli etkinlik kapsamında Kore Woosong Üniversitesi Global Kore Mutfak Sanatı Bölümü hocaları, geleceğin Türk şef adaylarına Kore mutfak kültürünü ve tekniklerini öğretmek için birlikte mutfağına girdi.
PİRİNÇ YEMEĞİN KRALI
Kore mutfağında doğal ürünler önemli bir yer tutuyor. Siyah Susam Lapası, Ginseng Tavuk Çorbası,

Soğuk Salata, Dokuz Tat bir Tabak, Kore usulü Kaburga Köfteleri, Kuruyemişli

pilav, Kimchi(acılı ve acısız),

Serinletici Manolya Çayı, Pirinç Keki, Yeşil Çay Kore mutfağının demirbaşları diyebiliriz.

BU MUTFAKTA FELSEFE VAR

Binlerce yıllık bir gelişim sürecine ve sağlıklı yemek kültürüne sahip Kore Mutfağı dünyanın önemli mutfakları arasında gösteriliyor. Kore mutfağının kendine ait bir felsefesi bulunuyor. Kore yemeklerinde beş öğe felsefesi yansıtılır. Yemeklerde doğanın beş rengi (mavi, sarı, kırmızı, beyaz ve siyah) ile beş tat olan tatlı ekşi, tuzlu, baharatlı ve acılı arasındaki uyumu temsil ediyor.

HER YEMEK BİR RENK

Kore mutfağında her yemeğin doğada bulunan bir rengi bulunuyor. Koreliler eski zamanlardan beri yemeklerin şifa kaynağı olduğuna inanıyor. Her yemeği bir rengi var. Hastalığa göre renklere göre yemek veriliyor ilaç niyetine.
Ginsengli Tavuk Çorbası
Ginsengli Tavuk Çorbası derin bir tabakta sunulan besleyici bir çorbadır. Geleneksel olarak, yaz aylarında servis yapılır çünkü sıcak yaz aylarında enerji kaybı çok olduğu için sağlık için gerekli olan enerjiyi kısa sürede yerine getirir.
Pirinç Keki
Kore mutfağının vazgeçilmezi pirinçten yapılan bir tatlı türü. Ama bildiğiniz Türk tatlılarının yanında çok şekersiz kalıyor. Kore’de pirinç kekinin birçok çeşidi yapılıyor.
Kuruyemişli Pilav
Kore mutfağının vazgeçilmezi pirincin en çok tüketilen yemek çeşitlerinden biri de kuruyemişli pilav. Kuruyemişli pilav mı olur? diyenlerin sorusuna ‘evet’ karşılığı veren Kore mutfağı değişik kuruyemişlerden harmanladığı pilavı lezzet olarak çok beğeniliyor.

Yeni Şafak


Yazan - 9 Haziran 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x