ÇİĞ SÜT FİYATLARI 0,80 TL OLARAK BELİRLENDİ.


10 Ekim 2011 tarihinde Ulusal Süt Konseyi binasında Süt Üretici Birlikleri temsilcileri, Bakanlık temsilcileri ve Süt firmaları temsilcileri ile birlikte yapılan toplantıda çiğ süt fiyatı 0,80 TL olarak belirlendi.

Kapıdan Satışa Sıkı Denetim

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, birçok insanın mağdur olduğu kapıdan satışlarda düzenlemeye gitti. ‘Kapıdan Satışlara İlişkin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişikliğe göre, satıcı veya sağlayıcılar, merkezlerinin bulunduğu ildeki müdürlüğe başvurarak kapıdan satış yetki belgesi almak zorunda.

Kapıdan satışlarda, satıcı veya sağlayıcıların sözleşmelere aykırılıkları en geç 30 gün içinde gidermesi gerekecek. Bu sürede düzeltilmemesi halinde, satıcının kapıdan satış yetki belgesi iptal edilecek. Belgesi iptal edilenler, bakanlığın internet adresinde ilan edilecek ve bir yıl süreyle kapıdan satış yetki belgesi verilmeyecek. Satıcılar, kapıdan satış sözleşmelerini en az üç yıl merkezlerinde saklamak mecburiyetinde. Sözleşmenin ve malın tüketiciye teslim edildiğinin ispat yükümlülüğü satıcıya ait. Satıcıların yönetmelik hükümlerine aykırı uygulamalarda bulunması halinde tüketici, cayma hakkını kullanmak için yedi günlük süre ile bağlı değil. Beslenme destek ürünleri hariç olmak üzere, ticari örf ve âdet gereği meyve, sebze, süt gibi gıda ve içeceklerin düzenli aralıklarla satışa sunulmasına ilişkin sözleşmeler, banka, sigorta ve menkul kıymet sözleşmeleri, taşınmaz satış ve kiralama sözleşmeleri ve taşınmaza ilişkin diğer haklarla ilgili sözleşmelere bu yönetmeliğin hükümleri uygulanmayacak. Geçerliliği devam eden kapıdan satış yetki belgeleri, 1 Ocak 2012’den önce Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne müracaat edilerek yenilenecek.

DİĞER HABERLER
Musevi vatandaşlarımız "Hanuka" Bayramını Kutluyor

14 Ekim 2011. 23:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x