Ciğercilerin “Acı” Mesaisi Başladı


Edirne’nin dünyaca ünlü lezzeti tava ciğerin yanında garnitür olarak sunulan acı biber, imece usulüyle kurutulmaya başlandı.

 

İplere dizilerek gölgede bir ay boyunca kurutulacak biberler, bir yıl boyunca ciğerin yanında garnitür olarak servis edilecek.

 

Aile efradının ve komşularının yardımıyla önce çürüğünden ayrılan acı biberler, iplere büyük bir özenle dizilerek gölgede kurutuluyor. Bir ayda istenilen kuruluğa gelen acı biberler, depolarda saklanarak, bir yıl boyunca meşhur tava ciğere lezzet ortaklığı yapıyor.

 

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, ciğercilerin Karaağaç’ta yetişen biberi ”en tatlı acı” olarak adlandırdıklarını ifade ederek, “ciğercilerin en tatlı acıyla imtihanı başladı” dedi. İmece usulü biber yapan Nefise Çakıcı da oğlunun ciğerci olduğunu, bu nedenle komşularının yardımıyla yaklaşık 3 ton kurutulmuş biber elde ettiklerini söyledi.

 

Edirne’nin mutfak kültüründe ayrı bir yeri olan tava ciğeri, Edirne’de oturan ve Edirne’ye gelen turistlerin vazgeçemediği bir damak tadı olarak biliniyor.Tarımtv


DİĞER HABERLER
Dev Kabaklar
26 Temmuz 2012. 16:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x