Çin sarımsağına vergi


Geçen yıla oranla bu yıl dikim yüzde 20 arttı, sarımsak elde kaldı. Üreticiler gelecekten kaygılı…

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, ilçede geçen yıla oranla bu yıl sarımsak dikiminin yüzde 20 oranında arttığını bildirdi. Eligüzeloğlu, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, hava şartları nedeniyle bu yıl sarımsak dikiminin geç tamamlandığını söyledi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinde gitmeye başlaması ve dikim sonrası yağışların düzenli seyretmesi sayesinde sarımsakta herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını belirten Eligüzeloğlu, aksine sarımsağın hızlı büyüdüğünü dile getirdi.

Geçtiğimiz sezon, satılamadığı için bazı üreticilerin elinde yaklaşık 3-4 bin ton arasında sarımsağın kaldığına dikkat çeken Eligüzeloğlu, üreticinin çareyi elinde kalan sarımsağı da dikmekte bulduğunu vurguladı. Eligüzeloğlu, geçen yıla oranla bu yıl dikimin yaklaşık yüzde 20 oranında arttığını kaydetti.

2011 yılı sarımsak sezonunun başlangıçta çok iyi olduğunu ve sarımsak fiyatlarının 8 TL’ye kadar çıktığını açıklayan Eligüzeloğlu, fakat kısa süre sonra Çin’den gelen ithal sarımsak nedeniyle sarımsak fiyatlarının maliyetin altına düştüğünü ve ufak sarımsağın sezonu 60 kuruş, iri sarımsağın ise 2 TL’den kapattığını anlattı.

Abdullah Eligüzeloğlu, önümüzdeki sezon sarımsak üreticisinin aynı duruma düşmemesi için, birlik olarak, Kastamonu Milletvekilleri ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i ziyaret edip, yurt dışından ülkemize giren sarımsağa uygulanan gümrük vergisinin yükseltilmesi için girişimde bulunacaklarını söyleyerek, şöyle konuştu:  ”Küreselleşen dünyada ülkeler arası ithalatın yasaklanması maalesef mümkün değil. Ayrıca uluslararası anlaşmalar neticesinde sarımsak ithalatı sonlandırılamamakta. Bunların yanında bize düşen görevler de bulunuyor. Öncelikli olarak üretici birliğimizin güçlenmesi için birliğe sahip çıkıp üye olunması gerekiyor. Ayrıca makineleşerek sarımsağın maliyetini düşürüp verimliliği artırmamız, dışardan gelen sarımsakla rekabet edilebilirlik düzeyimizi arttırmamız gerekiyor. Tüm bunların yanında en önemli etkenlerin başında ise fiyat istikrarı açısından Sarımsak Borsası’nın Taşköprü’de kurulması gerekiyor. Ayrıca sarımsağımızın kalitesini reklamla ön plana çıkartmamız lazım. Bu çalışmalar yapabilirsek, umuyorum üreticimiz hiçbir zaman mağdur olmayacaktır.”

DİĞER HABERLER
Japonya'da Sütte 5, Ispanakta 7 kat radyasyon tesbit edilerek tüketiciler uyarıldı

 

 


23 Nisan 2012. 17:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x