“Çin Tuzu” Yiyeceklerde Kullanılamayacak


DSC_0174

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre Çin tuzu artık geleneksel ürünler olan köfte ve dönerde kullanılmayacak.

 

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilginç bir karar imza attı. Özellikle cips, gofret, asitli içeceklerde bulunan ve bağımlılık yaptığı öne sürülen “Glutamikasit-Çin tuzu” artık geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede kullanılmayacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı” hazırladı. Taslağa göre, Türkiye’de kullanımı ve ithalatı yasak olan domuz veya insan kaynaklı katkı maddelerinin gıdalarda, gıda katkı maddelerinde, gıda enzimlerinde ve gıda aroma vericilerinde kullanılmayacağı yasal hüküm gelecek.

 

GERÇEK TATLAR

 

Sucuk pastırma döner ve köftenin içine glutamikasitin yanı sıra ribonükleotitler, nitratlar ve renklendiriciler de konulmayacak. Pekmez ve çiğ köfteye de hiçbir katkı maddesi eklenmeyecek. Bakanlık bu yolla geleneksel ürünleri dünyaya tanıtırken gerçek tatlarının korunmasını amaçlıyor.

 

EKMEK KATKISIZ OLACAK

 

Taslağa göre, son tüketiciye sunulacak gıda katkı maddelerinin etiketlerinde, gıda katkı maddesinin elde edildiği kaynağın adı (bitkisel/hayvansal/mikrobiyolojik vb.) ve hayvansal gıda katkı maddesinin elde edildiği hayvanın türü belirtilecek. Buğday ununda askorbik asit (C vitamini) dışında tüm gıda katkı maddeleri yasaklanacak. Ekmekte (un, su, tuz ve mayadan oluşan) gıda katkı maddesi kullanılmayacak.

 

Yedikçe yediriyor

 

ÇİN tuzu olarak bilinen glutamik, asit gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılıyor. Gıdaların orijinal tadını artırarak daha lezzetli hale getiren bu dde Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanılıyor. Ağza alınan ilk yemekle birlikte tat alma duyusu harekete geçerek, beyne ilk sinyalini gönderiyor. Bu ilk sinyalle birlikte tadı oluşturan madde ağzıda kaldığı sürece sinyallerin seviyesine karşı duyarlılık hızla düşmeye başlıyor.  Glutamikasit içeren gıdalar yendiğinde, tat alma duyusu daha fazla hassaslaşıyor ve bu nedenle bu tür gıdalar daha fazla tüketiliyor.DHA


Yazan - 9 Mart 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x