Çin’e lira ile et ve sebze ihracatı gün sayıyor


Bugüne kadar 3.ülkeler kanalı ile Çin’e yaptığımız ihracat doğrudan gerçektirilecek.

Türkiye ile Çin ilişkilerinde yeni dönem başlıyor.

2020 yılında ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma konusunda anlaşan iki ülke arasındaki ticarette bundan sonra dolar yerine Lira ve Yuan geçerli olacak. Böylece Rusya ve İran’dan sonra Çin’le ticaret TL ile yapılacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın resmi konuğu olarak Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiabao,  gerçekleşen ikili ve heyetlararası görüşmeler sonrasında ekonomik ilişkileri geliştirecek anlaşmalara imza atmışlardı.

DOLAR BY-PAS EDİLİYOR

Erdoğan ve Jiabao tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında iki ülke arasında alınan kararlar açıklanmıştı. Buna göre Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine taşınacak. Türkiye ve Çin başta nükleer olmak üzere enerji alanında işbirliği yapacak. İkili dış ticaret Yuan ve Türk Lirası üzerinden yapılacak. 17 milyar dolarlık yıllık dış ticaret hacmi beş yılda 50 milyar dolara, 10 yıl içinde de 100 milyar dolara çıkarılacak.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLACAK

İki ülke arasındaki ilişkileri stratejik işbirliği seviyesine yükseltmeyi arzuladıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, bütün ilişkilerin TL ve YUAN bazında yürütülmesi konusunda da mutabık kaldıklarını söyledi. Anlaşma yürürlüğe girdiğinde daha önce Rusya ve İran ile olduğu gibi ticarette dolar dışında milli para birimleri de kullanılacak. Türk işadamları Çin’den TL ile mal alabilecek burada TL ve YUAN ile ürünlerini Çinlilere  satabilecekler.

GIDA GÜVENLİK ANLAŞMASI

Başbakan Erdoğan ile Çin Başbakanı Wen Jiabao ile imzalanan Gıda Güvenlik Anlaşması önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesinin ardından iki ülke arasında büyük bin ihracat potansiyeli doğacak.

SEKTÖRÜN YAKINDAN TANIDIĞI ZAFER KARADAĞ ÇİN İLİŞKİLERİNİN UZMANI VE 9 YILDIR ÇİNDE     

Bu konu ile ilgili olarak sektöre verebileceğimiz en büyük müjde, sektörümüzün yıllarca birlikte çalıştığı Anatalia firması yönetim kurulu başkanı Zafer Karadağ 9 yıldır Çin’de  dünya Türk İş Konseyi Asya-Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş durumda. (www.dtik.org.tr)

Kendisine  Çin ile ilgili sorularımıza yönelttiğimizde şu yanıtları alıyoruz.

” 9 yıldır Çin’de, hem ihracat hem de ithalat alanlarında faaliyet gösteriyoruz, ayrıca danışmanlık ve gözetim hizmetleri veriyoruz.

Çin Başbakanı Ankara’yı ziyaret ettiği zaman imzalanan Gıda Güvenlik Anlaşması’nın önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

Bilindiği gibi,Türkiye’den tavuk, et ve sebze-meyve gibi ürünler ancak o zaman doğrudan satılabilecek, tavuk ayağı bile şu ana kadar hep 3. ülkeler üzerinden ihraç edildi.bundan böyle direkt çalışma yapabilinecek.

Sektörün pek çok hammadde ithalatını Çin’den yaptığını, bu arada Çinli firmalardan zarar görenler olduğunu duyuyoruz.Oysa bizim gözetim servisi verip yükleme kontrollerini yaptığımız Türk firmaları ithalatlarında sorun yaşamıyorlar, özellikle .

Ne zamandan beri Çin ile çalışıyorsunuz ?

2004 yılında Çin’e ilk kez geldiğimde, hemen herkes Çin’den ne alsam da para kazansam diye bakıyordu. Ülkemizdeki medya kuruluşları da sürekli Çin tehditinden söz ederek, insanlarımızı yanlış yönlendiriyordu. Oysa ben Türkiye’den Çin’e daha çok mal satılabileceğini gözlemlediğim için Shanghai’a yerleşmeye karar verdim ve hemen kendi şirketimi kurmak için kolları sıvadım. Ancak bu hiç te kolay ve ucuza mal olmadı. Tüm işlemlerin bitmesi tam 9 ayımı aldı, yaptığım harcamaların tutarı da 20.000 Doları aştı. Biz bir ticaret firmasıyız, mermerden zeytinyağına, dondurulmuş gıdadan çimentoya, yürüyen merdivene, tren vagonuna, elektronik ürünlere, tekstile, tıbbi ürünlere, ginsenge, ambalaj makina ve malzemelerine kadar pek çok farklı konuda ya doğrudan ticaret yapıyoruz ya da aracılık ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Bu arada yeni projeler de hazırlıyoruz, inşallah 2009’da hazır olacaktır. Geleceğe güvenle bakıyoruz, Özellikle Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatın çok daha fazla olması gerektiğine, bu devasa pazarın bu hedefimize uygun olduğuna yürekten inanıyorum. http://www.harclik.net/ adresindeki kişisel web sitemdeki makalelerde ve katıldığım panellerde yaptığım konuşmalarda ihracatçılarımızın Çin pazarına daha fazla önem ve değer vermesini sağlamaya çalışıyorum. Genelde herkes Çin’in yaptığı ihracatları konuşuyor ama bence Çin pazarı aynı zamanda hızla büyüyen bir ithalat cenneti durumundadır, sadece 2007 yılında Çin’in yaptığı ithalat tutarı 956 milyar Dolar’ı aşmış durumdadır. Henüz marka bilincinin oluşmadığı Çin’de Türk ihracatçıları ellerini çabuk tutarlarsa, dünyanın en büyük fırsatlar ülkesinin Çin olduğunu 4 yıldır haykıran bendenize hak vereceklerdir. KARYA olarak daha fazla Türk markasının Çin raflarında yer ve pay almasını sağlamak için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye, ihracatçılarımıza danışmanlık yapmaya, pazara giriş aşamasında işbirliği yapmaya devam edeceğiz.
Sizi Çin ile çalışmaya yönlendiren sebep yada sebepler nelerdi ?Çin’i tanıdığım ilk seyahatte, dünyanın ekonomik geleceğini etkileyeceğini ve hem mesafe hem de kültür farkı nedeniyle Türk ihracatçıların bu pazara dikkatlerini bir an önce çekebilmek için taşın altına sadece elimi değil, kafamı da sokmaya karar verdim ve gelip yerleştim. Bir önceki çalışma alanım yine çok zor bir pazar olan Yunanistan olduğu için, zorluklarla mücadele etmeyi öğrenmiştim, bu konudaki çalışmalarımı http://www.harclik.net/ adresindeki kişisel web sitemin arşivindeki eski sayılarda okuyabilirsiniz. İşte o tecrübelerimi yine Türkiyem’in yararına kullandırmak üzere Çin’e geldim.

Shanghai Karya International Trade nasıl kuruldu ?

2005 yılında, Çin’in ve dünyanın en büyük serbest bölgesi olan Waigaoqiao Free Trade Zone’daki %100 Türk sermayeli ilk şirket olan Shanghai KARYA International Trading Co. Ltd.’i kurdum.

Shanghai hakkında bize biraz bilgi verirmisiniz ?

Shanghai, Çin’in İstanbul’udur. Ancak Shanghai’i görünce Çin’i gördüğünü sananlar ve hesabını-kitabını buna göre yapanlar büyük bir yanılgıya düşerler, çünkü bu güzel şehir henüz Çin’in vitrini durumundadır.

Biraz Çin’i ve Çinlileri bize anlatırmısın ?

Çinliler bizi seviyor, burada huzur içinde yaşamamıza ve çalışmamıza olanak veriyorlar, biz de onları seviyoruz. O kadar ki, büyük oğlum sayesinde Çinli bir gelinim olmuştu, şimdi de bir torunum var. Çinlilerle bazı konularda ciddi kültür farklılıklarımız var, yemek yerken ağızlarını şapırdatmaları, nerdeyse her yere tükürmeleri, trafikteki saygısızlıkları gibi ufak tefek (!) olumsuzlukları hoş görmenizi sağlayacak kadar cana yakın ve güleryüzlüler. Çin’i ise anlatmayacağım, bence her Türk vatandaşının ölmeden önce en az bir kere görmesi gereken bir ülke ama bir şartım var, bütün Çinliler de en az bir kere Türkiye’yi ziyaret edecekler. Bu şartımın altında bir bit yeniği aramayın sakın, hele hele Çin’in nüfusunun Türkiye’den 20 kat daha fazla olmasını konumuzla hiç alakası yok, tamamen tesadüfi ve duygusal (!) bir rastlandı.
Yönetim Kurulu Başkanı
Shanghai KARYA International Trading Co. Ltd.
Wanding Road, 100/1-903 Minhang – Shanghai 201100 CHINA
Tel  : +86-21-5042 2420
Fax : +86-21-5437 9274
Gsm: +86-131-2753 7434
www.karya.biz
www.harclik.net
zafer@karya.biz
zaferkaradag@gmail.com
Our homeland, Turkiye connects Asia to Europe.

* * *
Zafer KARADAĞ
Başkan Yardımcısı
Dünya Türk İş Konseyi Asya-Pasifik Bölge Komitesi
www.dtik.org.tr

 

 


9 Ocak 2012. 15:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x