CP Türkiye İhracatta 15 Milyon Dolar Hedefliyor


CP Türkiye Başkanı Kasem Jarusawatd, 1987 yılında Türkiye’de yatırımlara başlayan CP’nin bugün yem, piliç üretimi ve sofralık yumurta sektörlerinde önemli pazar payına sahip olduğunu söyledi.

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kurulan fabrikada basın toplantısı düzenleyen Jarusawatd, uluslararası şirketler grubu olan CP’nin 1921 yılında Tayland’da kurulduğunu belirterek, CP’nin dünyanın çeşitli ülkelerinde 250 şirketi olduğunu kaydetti.
Dünya çapında yaklaşık 300 bin kişiyi istihdam eden CP’nin yıllık 20 milyar dolarlık cirosu olduğunu ve Türkiye’deki ana işlerinin yem olduğunu söyleyen Jarusawatd, “Yem sanayisinde yatırıma başladık. Bugün itibariyle Türkiye’nin değişik bölgelerinde 6 yem fabrikamız var. Geçen yılki üretimimiz 770 bin ton. Bu yıl 860 bin tona yükselmesi bekleniyor. Yüzde 8 pazar payıyla uzun yıllardır sektörün lider kuruluşuyuz” dedi. İkinci işleri olan piliç üretiminde de İnegöl, Osmaneli, İzmir, Abant ve Adana’da 5 kesimhane işlettiklerini ve geçen yıl 117 bin ton olan piliç üretimini bu yıl 128 bin ton olarak hedeflediklerini söyleyen Jarusawatd, üçüncü iş kolu olan sofralık yumurtada da bu yıl 550 milyon yumurta üretimi yapacaklarını söyledi.

Osmaneli’ndeki fabrikaya 19 milyon dolar, Bursa bölgesinde 10 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Jarusawatd, 1987 yılında 30 kişiyle başlayan istihdamın, 2 bin 800 kişiye ulaştığını belirtti.
Tarım Bakanlığının geçen yıl düzenlediği bir organizasyonda “En iyi marka” ödülü aldıklarını ifade eden Jarusawatd, “Bu yıl Tüketici Kalite Ödülü’nü aldık. Mayıs ayında da Brüksel’de Avrupa Birliği Kalite Ödülü verildi. Geçen yıl 10 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu ihracat piliç eti, yumurta ve tavuk ayağından oluşuyor. Bu yıl ihracatımız yüzde 50 artışla 15 milyon dolar olacak” dedi.


Yazan - 23 Eylül 2010. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x