Cumhurbaşkanı Erdoğana Rabia Onur Ödülü


462562

 

 

Uluslararası Rabia Platformu ile Divan, Eğitim ve Araştırma Derneği işbirliğinde Fatih’teki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde düzenlenen tören, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, törende yaptığı konuşmada Rabia’nın demokrasi ve insan hakları mücadelesinde tarihin en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu söyledi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya Rabia Günü” için gönderdiği mesajı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Atabek tarafından okundu. Erdoğan’ın mesajında Rabia Meydanı’nda, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı yapılan darbeyi reddetmek için başlatılan demokrasi, özgürlük ve onur mücadelesini bir kez daha saygıyla ve takdirle yad ettiği aktarıldı.

 

 

 

Dava uğruna öldürülen tüm Mısırlılara Allah’tan rahmet dilendiği mesajda, haksız yere zindanlara atılan, yargılanan, idam ve hapis cezalarına çarptırılan ve ülkelerini terk etmek zorunda bırakılan Mısırlılara da sabır ve kurtuluş temennileri iletildi.

 

 

Mısır halkının başlattığı demokrasi, adalet, özgürlük ve onur mücadelesinin bütün dünya için örnek oluşturduğu aktarılan mesajda, şu ifadeleri yer verildi

 

 

 

“Mısır halkı, bir kez daha tarihe yön veren bir millet olduğunu göstermiştir. Fakat ne yazık ki Mısır devriminin kazanımları bir darbe ile tersine çevrilmiş ve demokrasi, barış, refah ve istikrar umutları bir kez daha söndürülmek istenmiştir. Dünyanın önde gelen demokrasilerinin bu darbe ve sonrasında yaşananlar karşısında sessiz kalması demokrasi ve insanlık adına utanç verici bir durumdur.

 

 

 

Bütün zorluklara rağmen aziz Mısır halkının darbeler, haksızlıklar ve zulümler karşısında aklın, vicdanın ve hukukun yolundan ayrılmayacağına olan inancımız tamdır. Bu vesileyle 14 Ağustos tarihinin Dünya Rabia Günü olarak ilan edilmesini ve çok sayıda ülkede düzenlenen etkinliklerle kamuoyunun dikkatinin bu mücadeleye çekilmesini isabetli bir karar olarak görüyorum. Platformda yer alan sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerine, demokrasiye, insan haklarına ve Mısırlı kardeşlerimize verdikleri destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.”

 

 

 

“Rabia Ödülleri”

 

 

 

Konuşmaların ardından bugüne kadar Mısır’daki darbe karşıtı eylemlerine destek veren kişilere ödülleri takdim edildi. Ödül alan kişilerin adına İstanbul’da Rabia şehitleri için oluşturulan “Rabia Ormanı’na” 100’er fidan dikileceğine dair sertifikaları verildi.

 

 

 

Erdoğan’a “Rabia Ormanı” için dikilen 100 fidanın sertifikasının, daha sonra takdim edileceği bildirildi.

 

 

 

Törende, Anadolu Ajansı’nın (AA) Mısır’daki olaylar sırasında yaptığı haberler nedeniyle, AA adına Arapça Haberler Editörü Orhan Güvel’e sertifika verildi. Eski AA Genel Müdürü Kemal Öztürk ile AA muhabiri Kenan Irtak da sertifika takdim edilenler arasında yer aldı.


Yazan - 15 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x