CUMHURİYETİMİZ 95 YAŞINDA


 

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’ da Samsun’a ayak basması ile başlayan ulusal kurtuluş savaşımız ve sonraki süreçte gerçekleştirilen devrimler, 29 ekim 1923 tarihinde cumhuriyetin ilanı ile taçlanmıştır.

 

Tüm yaşamını gelecek nesillerin insanca ve özgürce yaşamları üzerine kurgulayan Atatürk devrimlerin sembolü olarak 23 Nisan’ı çocuklara; 19 Mayıs’ı gençlere; 29 Ekim 1923 tarihinde tüm halkımıza da insanca yaşamanın sembolü olarak cumhuriyeti armağan ederek ülkemizin çağdaş ülkeler arasında kabulünü sağlamıştır.

 

 

O günün koşulları, ulu önderimizin tek adam, kral, hükümdar olarak kendisini ilan etmesine son derece uygun olduğu halde Mustafa Kemal Atatürk halkının kendi kendisini idare etmesini tercih etmiştir.
O günlerin zor koşullarında kurtuluş savaşının ve onu takip eden devrimlerin nasıl başarıldığı özellikle genç kuşaklara gerektiği gibi anlatılmalı ve bu değerlere sahip çıkma bilincinin aşılanmalıdır.

 

Cumhuriyetimizin 94. yılını coşku ile kutlarken başta ulu önderimiz olmak üzere bu günlere ulaşmamızda emeği olan silah ve çalışma arkadaşlarına da şükranlarımızı sunarız.

 

Şu bilinmelidir ki bize emanet edilen tüm değerler gibi cumhuriyetin de yılmaz bekçileriyiz.

 

Daha nice aydınlık kutlamalar dileği ile tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlarız.

Diğer Haberler:
Haluk Egemen'i Kaybettik.

Yazan - 29 Ekim 2018. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, GÜNCEL. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir