Dağıtılan Okul Sütleri Temiz Çıktı


Geçtiğimiz hafta daha sağlıklı nesiller için ilköğretim okullarında dağıtılmaya başlanan ve yüzlerce çocuğun rahatsızlanmasına neden olan süt örneklerini yetkili labratuvarda analiz ettirildi.

Sonuçlara göre sütler, mikrobik yönden bir risk taşımıyor.

Habertük TV Haber Koordinatörü Abdullah Kılıç’ın hazırlayıp sunduğu Habertürk Manşet’te yüzlerce çocuğun rahatsızlanmasına neden olan ve okullarda dağıtılan sütler tartışıldı. Türkiye’de rahatsızlık vakalarının yaşandığı 7 ilden, ilk gün okullarda dağıtılan süt örneklerinin laboratuardaki mikrobiyolojik testleri temiz çıktı.

Ancak programa katılan İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, bu sonuçlara rağmen endişelerinin devam ettiğini söyledi. Aydına’a göre ‘sütlerde enfeksiyon yok demek’ için sadece süt örneklerini analizi yetmez, rahatsızlanan çocuklardan örnekler alınıp test yapılmalı. Aydın, vakalardan hareketle bunun laktoz alerjikten çok, besin zehirlenmesine benzediğini belirtti.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, kutu sütlerin de tüketilmemesini istedi. ”Çocuklara yoğurt verin, kefir verin ama sütü süt olarak içirmeyin. Çünkü süt en alerjik gıdadır”  diyen Aydın, sütlerin UHT’li hale getirebilmek için yapılan işlemlerin sütteki faydalı bakterileri tahrip ettiğini söyledi.

Programa telefonla katılan Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol da bakanlık olarak yaptırdıkları süt testlerinin temiz çıktığını Habertürk Manşet’te açıkladı.

Sivas’ta dağıtım yapan firmaya ait ürünlerin dağıtımı durduruldu

Fiziksel özellikleri uygun olmadığı bildirilen Sivas ili süt örnekleri hem Sağlık Bakanlığı hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuvarlarında incelendiği, hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksini ve diğer toksik maddeler yönünden hiçbir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtilen açıklamada, “Sivas ili süt örneklerinde hastalık yapıcı olmayan (saprofit) mikroorganizmaların bulunması nedeniyle örnekler sterilite şartlarını sağlamadığından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca bu firmaya ait ürünlerin dağıtımı durdurulmuş ve bu firma dağıtım zincirinden çıkarılmıştır” ifadesi kullanıldı.


7 Mayıs 2012. 18:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Arz
Arz
10 yıl önce

Başka bir sonuç açıklanması ihtimali bile yoktu.. “Bağımsız laboratuvar” açıklaması olsaydı ikna edici olurdu.
Bence suç sanayicide değil çocuklarda ve ineklerde..
Sanayici temiz süt üretiyor inekler sağlıksız.
Çocuklar süt içmesini bilmiyor.

7 yaşındaki bu kadar çok çocuğun laktoz alerjik olması akla mantığa aykırı. 3 yaşındaki çocuklara verilseydi ve inek sütüne karşı beklenebilirdi bu..

Suç çocuklarda..

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x