Daha Kaliteli Süt İçin Bir Adım Daha…

14 Mayıs 2013. 15:20

süt_odemis_egitim (4)

Ülkemizdeki süt üretiminin yaklaşık %9’unu karşılayan İzmir’de sütün neredeyse tamamının soğuk zincire alınmasının ardından, çiğ süt kalitesinin daha da artırılması için hazırlanan proje, Ödemiş ilçesinde yapılan eğitimle fiilen başlatıldı. Ödemiş, Kiraz ve Beydağ ilçelerine bağlı köylerde görev yapan Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekimler 5 gün boyunca eğitim alacak.

 

Güldal; “Bu proje İzmir’in projesidir.”

 

Eğitimin açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, çalışmaların “Süt Eylem Planı” çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi ve 2011-2012 yıllarında sütte soğuk zincirin sağlanması için yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, İzmir’de sütün yaklaşık tamamının soğuk zincire alındığını hatırlattı. Bu başarıda sektörle ilgili tüm tarafların katkıları olduğunu ifade eden Güldal, Türkiye’de en fazla süt üreten il olarak kaliteyi ve verimliliği artırmak için işletme standartlarının daha da yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

 

Güldal, “Çiftliklerde ekonomi, çiftlik sağlığı, sağım hijyeni ve üreticilerin bilinçlendirmesi gibi standartları geliştirmeye hazırlanıyoruz. Bu proje İzmir’in projesidir. Yılda 1 milyon 350 bin ton süt üretilen İzmir’de, sektördeki bütün taraflar olarak elbirliğiyle bu projeyi başaracağız. Bölgede ziyaret edilmeyen çiftlik kalmayacak. Projede çalışan herkesin gayretiyle 2 yıl içerisinde işletmelerde önemli değişimler gerçekleşeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Diğer Haberler:
Yumurta ihracatı 173 milyon dolar döviz getirdi

 

 

Projeye Sosyolog Desteği

 

 

süt_odemis_egitim (2)Projenin başarı ile yürütülmesi için bütün ayrıntıların düşünüldüğünü ifade eden Güldal, “Birçok kurum ve kuruluşla işbirliği içine girildi. Ege Üniversitesi de projeye büyük katkı sağlıyor. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından teknik personelimize özel eğitimler veriliyor. Ayrıca İl Müdürlüğümüz sosyologu tarafından da proje boyunca yönlendirme ve iletişim desteği devam edecek.” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü tarafından yürütülecek proje, ilk aşamada Küçük Menderes Havzası’nda uygulanacak. Devamında ise İzmir İlinin tamamını kapsayacak. Proje ile, ilin süt üretiminin %73’ünü karşılayan Ödemiş, Tire, Bayındır, Kiraz, Torbalı ve Beydağ ilçelerinde yaklaşık 16 bin süt üreticisi ve çalışanının eğitilmesi planlanıyor.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x