Danışmanlık hizmeti alan İzmirli üreticiye yaklaşık 2 milyon 700 bin lira


unnamed

 

2013 yılında ‘tarım danışmanlığı’ hizmeti satın alan 4 bin 491 İzmirli üreticiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2 milyon 694 bin 600 lira destekleme ödemesi yapacak. Bakanlık danışmanlık hizmeti satın alan her bir üretici için 600 lira ödeyecek.

 

Tarımda zirai ilaç kalıntısı sorununun çözülmesi, iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve üretimin kayıt altına alınması amacıyla kamudaki mevcut tarım danışmanlığı hizmetine destek için 2006 yılında özel sektör sisteme dahil edildi. 2009 yılında ise üreticinin bilgi ihtiyacını zamanında ve yeterli düzeyde karşılayacak serbest tarım danışmanlığı sistemi Bakanlık tarafından destekleme kapsamına alındı. 2013 yılı için Bakanlık, özel sektörden danışmanlık hizmeti satın alan üretici başına 600 lira ödeyecek.

 

Hizmet satın alan üreticinin yüzde 95’i memnun

 

Geride bırakılan yıl içinde İzmir’de 4 bin 491 üreticinin danışmanlık hizmeti satın aldığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, “İlimizde danışmanlık hizmeti sunan kuruluşları ve danışmanlık hizmeti alan üreticileri yılda en az 2 kez, 3 kişilik bir komisyon tarafından denetledik. Yaptığımız denetimler sonucu gördük ki, danışmanlık hizmeti alan üreticimizin yüzde 95’i memnun” dedi.

 

İzmir’de birlik, kooperatif ve ziraat odalarının da dahil olduğu 29 kuruluşun Bakanlık tarafından yetkilendirildiğini kaydeden Güldal, 21’inin aktif olarak danışmanlık hizmeti verdiğini ve bu kuruluşlarda 82 tarım danışmanının görev yaptığını ifade etti.

 

Ödeme iki taksitte yapılacak

 

Üreticilerin serbest tarım danışmanları tarafından hayvan beslemeden sağlıklı süt üretimine, zararlılarla mücadeleden ilaç kullanımına kadar pek çok konuda bilgilendirildiğini anlatan Güldal, tarımsal danışmanlık hizmeti satın alan üretici sayısını arttırmak için sistemin Bakanlık tarafından desteklendiğini belirtti. Güldal, 2013 yılı içinde 4 bin 491 İzmirli üretici için Bakanlık tarafından 2 milyon 694 bin 600 lira destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.

 

Ödemenin iki taksit halinde gerçekleştirileceğini vurgulayan Güldal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk taksit İzmir’de tarımsal danışmanlık hizmeti veren 21 kuruluşun hesabına yatırıldı. İlk taksit için Bakanlık 4 bin 491 kişi adına danışmanlık kuruluşlarına 1 milyon 796 bin 400 lira ödeme yaptı. Geri kalan 898 bin 200 liralık ödeme ise 2014 yılı içerisinde Bakanlık tarafından belirlenen bir tarihte yapılacak.”

 


2 Ocak 2014. 17:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x