Danıştay, Ana Peri Suyu’nda HES için yapılan ‘Acele Kamulaştırma’ları durdurdu.


İSTANBUL- Danıştay 6. Dairesi, Elazığ Peri Suyu üzerinde yapılacak Pembelik Barajı’ndaki bazı acele kamulaştırmalar aleyhine açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Karar uyarınca EPDK’nın dava sonuçlanıncaya kadar acele kamulaştırma yapması engellenmiş oldu. Danıştay, kararda Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma yetkisini başka bir kuruma devretmesini de uygun bulmadı.

 

 

Esas olarak savaş sırasında kullanılmak üzere 1939’da Bakanlar Kurulu’na verilen “el koyma” yetkisi önce 1983’teki Kamulaştırma Kanunu’na girdi. Bakanlar Kurulu 2004’te de bu hakkı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) devretti. EPDK, bu yetkiyi enerji, madencilik, doğalgaz ve petrol sektörlerinde kullanmaya başladı.

 

Bu yöntem, daha önce Mersin’de Özgürlük, Çilek ve Çay mahallelerinde kentsel dönüşüm amacıyla, İzmir-Efemçukuru ve Uşak-Eşme’de de siyanürlü madencilik projelerinde kullanıldı.

 

 

Ayrıca Hasankeyf, Amasya-Taşova ve Dersim’deki HES ve baraj projelerinde de aynı yönteme başvuruldu.

 

 

Son olarak Elazığ’daki Peri Suyu üzerine yapılacak Pembelik Barajı için Karakoçan’a bağlı Akkuş Köyü’nde de aynı uygulamaya başvuruldu ve köylü Hasan Akyol’a ait taşınmaza acele kamulaştırma yoluyla el konulmuşdu.

 

 

Danıştay 6. Dairesi, Akyol ile ilgili davada anayasa’nın mülkiyet hakkının korunmasını düzenleyen 46. maddesi ve Bakanlar Kurulu’na tanınan yetkinin başka makamlara devredilmiş olduğunu belirterek yürütmeyi durdurdu. Akyol’un avukatı Mehmet Horuş, yürütmeyi durdurma kararının ilgili Bakanlar Kurulu kararını da kapsadığını belirtti.

DİĞER HABERLER
Türk organik sektörü 39 firma ile Biofach Fuarı’nda yer aldı

 


18 Haziran 2012. 12:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x