Danıştay uygulamayı bir kez daha durdurdu.


12805385_XIaEpnErzgVE_8GhbfJqAbyl5vUbh6ch53kXUC5RvS0

 

 

“Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik” gereği “istihdamı zorunlu personelden “o işletmede çalıştığına dair belge” talep edilmekteydi. Ancak; 07.01.2014 tarihinde bu yönetmelikte yapılan bir değişiklikle bu belge talebi kaldırılmıştı.

 

O dönemde, gıda işletmelerinde “istihdamı zorunlu personel” olarak istihdam edilen meslek odalarının başkanları ile bir ortak basın açıklaması yapılarak, “Bu uygulamanın gıda güvenliği ve meslek mensuplarının hak ve mefaatlerinin korunması açısından olumsuz etkileri olacağı” belirtilmişti. Bunun üzerine Bakanlık, belge talebinin meslek odalarının kendi yasal düzenlemeleri çerçevesinde devam edeceği açıklamasını yapmıştı.

 

İstanbul Veteriner Hekimleri Odası, bu düzenlemenin yasal olmadığı gerekçesi ile Danıştay’a taşıdı. Ve Danıştay yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile bu düzenlemenin “Yürütülmesinin Durdurulması” yönünde karar verdi.

 

Bu karar, mesleğimiz açısından önemli bir kazanımdır. İstanbul Veteriner Hekimleri Odasına meslek camiamız adına teşekkür ederiz.

 

Talat GÖZET
Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 14 Ocak 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x