Danıştay’dan termik santrale durdurma kararı


86446

 

 

 

Manisa’nın Soma İlçesi Yırca köylülerinin avukatı Deniz Bayram, bölgede yapılması plananan termik santralle ilgili olarak Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı

 

Danıştay’dan termik santrale durdurma kararı

 

İSTANBUL – Manisa’nın Soma İlçesi Yırca köylülerinin avukatı Deniz Bayram saat 17.45’de bölgeyle ilgili termik santrale yaptıkları itirazı değerlendiren Danıştay 6’ncı Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.

 

Avukat Bayram, kararı UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) üzerinden gördüğünü duyurdu.

 

Günlerce nöbet tuttukları bölgede 6 bin zeytin ağaçlarının bu sabah yapımcı firma tarafından kesilmesine engel olamayan köylüler, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını buruk sevinçle karşıladı.

 

Şirketin dozerleri bugün alana girerek 6 bin zeytin ağacı kesmiş, şirkete bağlı güvenlik görevlileri de ağaçların kesilmemesi için nöbet tutan köylüleri darp ettiği iddia edilmişti.

 

Onlarca yılda ortaya çıkan ağaçların sökülerek başka bir alana dikilmesi ile ilgili bir çalışmanın neden yapılmadığı da merak ediliyor.

 

Yırca köyü muhtarı: “O zeytini nasıl yiyeceksiniz?”

 

6 bin zeytin ağacı kesilen Soma Yırca köyünün muhtarı Mustafa Akın, katıldığı CNN Türk canlı yayınında gözyaşlarına boğuldu. Zeytinlik kıyımını anlatan Akın, “Bunu yapanın sofrasında O zeytin dile gelmez mi? Nasıl kıydın da kestin demez mi? O yağları, o zeytini nasıl yiyeceksiniz” diye haykırdı.

DİĞER HABERLER
'Tuzsuz hayat' için 2. adım yolda

 

Soma Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın, santral inşaatının 1 km kaydırılması halinde tek bir ağaç bile kesilmeden zeytinliğin kurtulabileceğini söyledi. Saynur Tezel Özgentürk’ün Günlük programına katılan Soma Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın, kendilerini bir de otoban tehlikesinin beklediğine dikkat çekerek “İzmir İstanbul otabanı da köyümüzden geçiyor. Pazarda tezgah açarız, dilencilik yaparız, en son seçenek madencilik yaparız. Yarı aç yarı tok yaşarlar. Ama köyümüzü terketmek gibi bir niyetimiz yok” diye konuştu.

 

“Mutlaka zeytin yiyorlardır, sofralarında zeytinyağı da kullanıyorlardır. Bunu yapanın sofrasında O zeytin dile gelmez mi? Nasıl kıydın da kestin demez mi” diyerek gözyaşlarını tutamayan Akın, “O yağları, o zeytini nasıl yiyeceksiniz” diye haykırdı.

 


8 Kasım 2014. 09:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x