Danone, Romanya’da sütlerini geri çekti

27 Mart 2013. 15:41

danone-romanya-da-sutlerini-geri-cekti_227824Fransız gıda endüstrisi devi Danone, Romanya’da ürünlerinde kanserojen madde bulunması üzerine ürünlerini geri çekti.

 

Cihan Haber Ajansı’nın Haberine göre,Fransız gıda endüstrisi devi Danone, Romanya’da ürünlerinde kanserojen madde (alfatoksin) bulunmasının ardından yaklaşık 75 ton süt ve ürünlerini piyasadan çektiğini duyurdu.

 

Sektörünün en önemli oyuncusu olan Danone’deki bu gelişme tüketicileri şok etti. Tarım Bakanlığı yetkililerinin piyasadaki süt ve ürünlerinde ‘problem yok’ demesi de sorunu çözmedi.

 

Kamuoyunda oluşan panik nedeniyle tüketicilerin süt ve süt ürünleri tüketimi önemli oranda azaldı. Oluşan kötü imaj ve açıklamalar nedeniyle süt satamaz olduklarını söyleyen süt üreticileri ise ellerindeki sütleri dökerek protesto gösterisi yaptı. Bazı firmalar ise Bükreş’in muhtelif merkezlerine yerleştirdikleri süt otomatlarının üzerine ‘sütümüzde aflatoksin madde yoktur’ reklamlarıyla aşmaya çalışıyor.

 

Bu arada Romanya Sağlık ve Veterinerlik Kurumu yetkililerinin süt ve ürünleri ile ilgili denetimler devam ediyor.

 

Balkanlarda Konserojen Süt Paniği

 

Bundan bir süre önce de,Batı Balkan ülkeleri Hırvatistan ve Sırbistan’da üretilen sütler, içerisinde kanserojen madde bulundurdukları gerekçesiyle piyasadan toplatılmıştı.   Hırvatistan ve Sırbistanlı süt üreticilerine ait ürünlerin çoğunun, izin verilen orandan daha fazla aflatoksin maddesi bulundurduğu gerekçesiyle piyasadan toplatıldığı da resmi ağızlardan açıklanmıştı.   Hırvatistan Tarım Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hırvatistanlı ”Dukat” ve ”Vindiya” firmalarına ait sütlerin ülkenin yanı sıra diğer Balkan ülkelerinde de piyasadan toplatıldığı açıklanmıştı.   Sırbistan Tarım Bakanlığının talimatı üzerine ülkedeki Hijyen Enstitüsüne ait laboratuvarlarda yapılan incelemelerde ise süt üretimi yapan 6 Sırbistanlı şirketin 37 farklı ürününden alınan örneklerin 28’inin şüpheli olduğu açıklanmıştı.   Karadağ Tarım Bakanlığı da ülkedeki tüm distribütörlerden en kısa zamanda Sırbistan’dan ithal edilen tüm sütlerini piyasadan toplamalarını istemişti.   Aflatoksin maddesinin sütte kullanılmasına izin verilen oranın yüzde 0,05 olduğu belirtiliyor.

Diğer Haberler:
Kanatlı Tanıtım Grubu Alım Heyeti Çalışması

 

Tarım Bakanı Türkiye’de de Aflatoksin M1 Olduğunu Doğrulamıştı

 

Tarım Bakanı Eker de bundan 3 ay kadar önce , piyasada satılmakta olan sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu iddialarını doğrulamıştı.   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 7’den 70’e her kesimin günlük olarak tükettiği sütlere ilişkin çarpıcı bir itirafta bulundu. Eker, piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu iddialarını doğrulayarak, “Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmekte olup bunlarla ilgili gerekli yasal işlem yapılmaktadır” yanıtını verdi. Eker, mevzuata uygunsuz faaliyet gösteren işletmelerin isimlerinin ifşa edileceğini kaydederken, “her eve bir gıda denetçisi” projesini hayata geçireceklerini söylemişti.

 

MHP ve CHP’li milletvekilleri, piyasada satılan sütlerde karaciğer kanserine, sarılık ve siroza yol açan zararlı maddelerin olduğu iddialarını TBMM’ye taşıdığı biliniyor.

 

KODEKSE AYKIRI

 

Eker’e, “Piyasada satılan çoğu firmalara ait sütlerde antibiyotik bulgusuna, bazı ürünlerde de aflatoksin M1’e rastlandığı ve bu maddenin karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma ihtimalini artırdığı doğru mudur” sorusu yöneltilmişti.   Eker ise 12 Aralık 2012’de TBMM’ye gönderdiği resmi yazıda, itiraf niteliğinde ifadeler kullanarak, “Gıda kodeksine aykırılık hususu içermektedir. Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmektedir” demişti.

Diğer Haberler:
İzmir VHO: Dirençli Olmak İyidir Ama Bu Direnç İyi Değil

 

Aflatoksin M1 küflü yemlerle beslenen hayvanların ürünlerinde ortaya çıktığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x