Dardanel Teşvik İçin Fabrikayı Nereye Taşıyacak?


Teşvikten faydalanmak isteyen Dardanel, Çanakkale’deki fabrikayı taşıyarak 6’ncı bölgede bulunan Gökçeada’da üretim kararı aldı

 

Dardanel markasının yaratıcısı Niyazi Önen teşvikten faydalanmak için balık üretimini 6’ncı bölge sayılan Gökçeada’ya taşımak üzere harekete geçti.

 

Bu planla 10 yılda 40 milyon dolarlık avantaj ya­ka­la­ya­bi­le­cek­le­ri­ni dile getiren Önen “Çanakkale’de fabrikamızın olduğu yer çok güzel. Orayı konut alanına terk etmek istiyoruz. Şirkete de oradan çok ciddi bir kaynak gelecek. Taze ürün üretimimizi ise Çanakkale OSB’ye taşınmayı düşünüyoruz” dedi.   Tek sorunun Gökçeada’nın 7 bin kişilik nüfusu olduğunu ifade eden Önen, “Bize ton balığı üretimi için bin kişi lazım. O noktada bir sıkıntı var. Adada 350-400 kişilik çalışacak nüfus olabilir. Ama fazlası risk olacak. Belki Ça­nak­ka­le­’deki çalışanlarımızdan taşınanlar olabilir” şeklinde konuştu.

 

Artık Dardanel markasıyla sadece balık satacaklarını ifade eden Önen, pizza ve sandviç gibi ürünler için Mr. No adlı yeni bir marka çıkardı. “Bu iş için butik pastacılığın önemli ismi Emel Başdoğan ile çalışıyoruz. Bizim ürünler de Emel Hanım’ın diğer ürünleri gibi makinede değil, tamamen elde karıştırılacak” diyen Önen, şöyle devam etti:   “En büyük korkum firmanın statik kalması. Ama yeni ürünlerle ve markayla biz bundan kaçınmayı başarıyoruz. 2013’te Dardanel’in cirosu 153 milyon TL olacak. Yeni marka da 30 milyon TL civarı bir ciro getirecek. İki marka ile 100 milyon dolar fabrikadan çıkış satış cirosunu elde etmeyi planlıyoruz.”

 

 ‘1 LİRALIK BİLE HİSSE SATMAYIZ’  

 

2001 krizine borçlu yakalanıp Dardanel’in satışı için görüşmek adına Ülker ile masaya oturan Önen, süreci şöyle anlattı:   “2004’ten itibaren konserve ürünlerimizi Ülker satıyordu. 2005’te rakibimiz Superfresh’i satın aldı. Sonra bizimle de ilgilendi. Uzun süren görüşmeler oldu. Belirsizlik döneminde şirket rölantide kaldı. El sıkışma noktasında radikal bir kararla tüm ilişkimizi kestik. Ticari bir karardı. Belki o sürece girmek hataydı. Belki esas hata kendi dağıtımımızı yapmamamızdan başlıyor. Artık satış konusunda kimseyle görüşüp konsantrasyonu dağıtmayız. Dardanel kesinlikle satılık değil. 1 liralık bir hisseyi bile satmayı düşünmüyoruz.”   ‘Kaybetmekten korkmadım’   Borçlarını erken ödeyerek bazı bankalardan indirim aldıklarını ifade eden Önen “Geçmişte şişirilmiş borçlar vardı. Şimdi ödüyoruz. 68 kuşağıyım. Borçlu dönemde şirketi kaybetmekten korkmadım. Sıfırdan kurdum” dedi.


Yazan - 5 Şubat 2013. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x